Ar-ge yatırımları ve satış hasılatı ilişkisi: Türkiye otomotiv ana ve yan sanayii
Relationship between r&d investment and sales revenue: Turkey's main and sub automotive industry
- Tez No: 534936
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Otomotiv sektörü, ar-ge ve yenilikçilik faaliyetlerinin büyüklüğü ile dünya çapında en üst sıralarda yer almaktadır ve bağlantılı sektörlerinin genişliği ile bulunduğu ülke ekonomileri için büyük bir öneme sahiptir. Türkiye'nin otomotiv sektörü tecrübesi ise 1950'li yıllarda başlamaktadır. Türkiye, bu yıllardan günümüze, coğrafi konumu ve beşeri sermayesi ile küresel otomotiv ana ve yan sanayii üretici yatırımlarının ilgi odağında olmaya devam etmektedir ve sektör Türkiye ekonomisi içinde büyük bir öneme sahiptir. Bu büyüklüğe rağmen, Türkiye otomotiv sanayiinin, uzun yıllardır strateji belgelerinde ifade edilmekte olan hedeflere yaklaşamadığı, ar-ge faaliyetlerinin düşük teknolojiler üzerine olduğu, sektörün yabancı yatırımların kontrolünde şekillendiği gibi konular akademik çalışmalarda ve çeşitli yayınlarda tartışılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye otomotiv sanayii bugünkü durum ve gelecek beklentileri detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, yurt içi işletmelerinde ar-ge faaliyetleri, pazarlama faaliyetleri ve işletme maddi duran varlıkları ile satış hasılatı ilişkileri istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Böylelikle, Türkiye otomotiv sanayiinin geleceği için politikaların belirlenmesinde veriye dayalı bir yol haritası oluşturulmasında katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu anlamda, çalışmada yapılan detaylı incelemelerin ve elde edilen bulguların, akademik dünya, işletme yönetimleri ve politika oluşturucular için değerli olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is high ranking with the size of R&D and innovation activities worldwide and by the span of its linked industries is of great importance for the economies of countries in which it operates. Turkey's experience in automotive industry starts around 1950's. Since then, Turkey continues being attractive for global automotive manufacturers and suppliers manufacturing investments and the industry is of great importance in Turkey's economy. Despite this, it is argued in several academic studies and publications that; low technology R&D activities are realized, the industry is formed under the control of foreign direct investments and that Turkey's automotive industry is not approaching the strategic targets expressed in policy documents for many years. In this study, the current state and future prospects of Turkey's automotive industry are reviewed in detail. Also, the relationships between; sales revenue, R&D activities, marketing activities, and tangible fixed assets are evaluated using statistical methods. With this, the aim of the study is to aid in creating an evidence based roadmap for future policies of Turkey's automotive industry. It is expected that the detailed reviews and findings of the study will be valuable for academicians, company managements and policymakers.