Ciddi aort darlığı nedeni ile transkateter aortik kapak implantasyonu yapılan hastalarda miyokardiyal hasarın prediktörleri ve prognostik etkisi
Predictors and prognostic implications of myocaardial injury after transcatheter aortic valve implantation for severe aortic stenosis
- Tez No: 534965
- Danışmanlar: PROF. DR. TELAT KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Semptomatik ciddi aort darlığı tedavisinde Transkatater Aortik Kapak İmplantasyonu (TAVİ) giderek daha yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Diğer perkütan koroner girişimlerde olduğu gibi TAVİ işleminden sonra da miyokardiyal hasar gelişimi sık görülen bir durumdur. Bu çalışmanın amacı TAVİ işleminden sonra gelişen miyokardiyal hasarı predikte ettirecek faktörlerin tanımlanması ve miyokardiyal hasarın hastaların prognozu üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Temmuz 2011 ve Temmuz 2018 tarihleri arasında TAVİ prosedürü uygulanan 474 hastadan çalışma kriterlerini karşılayan 188 hasta geriye dönük olarak incelendi. Miyokardiyal hasar gelişim riskini predikte ettirebilecek olan bazal demogrofik özellikler, ekokardiyografik veriler, prosedürel veriler ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) ile incelenen aortik kök ölçümleri tek değişkenli analizle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Transcatheter aortic valve implantation (TAVİ) is an emerging technique for management of symptomatic severe aortic stenosis. Myocardial injury is a common condition after TAVİ as in other percutaneous cardiac interventions. The purpose of this study is to define the precipitating factors and prognostic implications of myocardial injury after TAVİ. Materials and Methods: In this study, 188 patients that meet the inclusion criteria were investigated retropectively among 474 patients who underwent TAVİ procedure in Ankara Yıldırım Beyazıt University, Department of Cardiology between June 2011 and June 2018. Basal demographic characteristics, echocardiographic data, procedural data and aortic root dimensions obtained from multislice coronary cardiac tomography (CT) were evaluated by univariate analysis for predictors of myocardial injury.