Ciddi aort darlığı nedeni ile TAVİ yapılan hastalarda işlem sonrası sağ ventrikül fonksiyonlarındaki değişimin ve takipteki kapak dejenerasyonunun IGFBP-7 ve BMP-2 markerları ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between changes in right ventricular functions and valve degeneration in follow-up with IGFBP-7 and BMP-2 markers after the procedure who in patients undergoing TAVI for severe aortic stenosis
- Tez No: 944852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEYFEDDİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Ciddi aort darlığı nedeni ile transkateter aortik kapak implantasyonu (TAVİ) yaptığımız hastalarda işlem sonrası sağ ventrikül fonksiyonlarındaki değişimin ve takip sürecinde gelişebilecek kapak dejenerasyonunun IGFBP-7 ve BMP-2 marker düzeyleri ile ilişkisini tespit etmek, çıkan sonuçların klinik laboratuvar ve diğer tanı metodlarıyla ilişkisine bakarak öngörülebilir morbidite belirleyiciliğine bakmak. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniveristesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran ve ciddi aort darlığı nedeni ile TAVİ yapılan hastaların TAVİ öncesi ve işlem sonrası 48. Saatte ve 6 ay sonrasında demografik verileri (yaş,cinsiyet,boy,kilo) kaydedilmiştir. Kardiyoloji kliniğinde ekokardiyografi(EKO) cihazıyla temel ekokardiyografik parametreler (ejeksiyon fraksiyonu,diyastolik fonksiyonlar, atrium ve ventrikül çapları, doku doppler parametleri vb.) sağ ventrikül fonksiyonları için PAB, TAPSE , RVSM, doku doppler (SM-EM-AM) değerleri bakıldı ve sol atriyum volum indeksi (LAVİ) hesaplanmıştır. TAVİ yapılan hastalarda TAVİ öncesi ve 6.ay kontrollerinde rutin kan laboratuvar tahlilleri (üre,kreatinin, sodyum, potasyum, CRP, hemogram, proBNP) bakıldı .TAVİ öncesi ve 6. ayda alınan kanda ölçülen IGFBP-7 ve BMP-2 düzeyleri karşılaştırıldı. Benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip 40 kişilik sağlıklı kontrol grubunda da ekokardiyografik parametrelere bakıldı ve laboratuvar tetkikleri ile değerlendirildi. 18 yaşından küçük hastalar çalışmaya alınmamıştır. Hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri R (Version 4.4.1, R Foundation for Statistical Computing) ve JASP (Version 0.19.0, University of Amsterdam, Netherlands) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Varyansların homojenliği varsayımı Levene homojenlik testi ile incelenmiştir. Varsayımların sağlanma durumuna göre grup karşılaştırmaları Independent t-test, Paired t-test, Mann-Whitney U testi, Friedman testi ve Wilcoxon Signed Rank testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Varsayımların sağlanma durumuna göre belirlenen istatistik analiz sonuçları sürekli değişkenler için Aritmetik ortalama∓standart sapma ve Medyan (Min.-Maks.) şeklinde özetlenmiştir. Kategorik değişkenlere ait frekanslar n(%) şeklinde verilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında sütunxsatır sayısı ve hücrelerdeki beklenen değerler dikkate alınarak Chi-Square test (Continiuty Correction) ve Fisher Freeman Halton Exact Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman Rho korelasyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the relationship between the changes in right ventricular functions after the procedure and the valve degeneration that may develop during the follow-up period and the IGFBP-7 and BMP-2 marker levels in patients who underwent transcatheter aortic valve implantation (TAVI) due to severe aortic stenosis, and to determine predictable morbidity by examining the relationship of the results with clinical laboratory and other diagnostic methods. Method: Demographic data (age, gender, height, weight) of patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital and underwent TAVI due to severe aortic stenosis were recorded before TAVI and at 48 hours and 6 months after the procedure. Basic echocardiographic parameters (ejection fraction, diastolic functions, atrial and ventricular diameters, tissue doppler parameters, etc.) were measured with an echocardiography (ECHO) device in the cardiology clinic, and PAP, TAPSE, RVSM, tissue doppler images (SM-EM-AM) values were measured for right ventricular functions, and left atrial volume index (LAVI) was calculated. In patients who underwent TAVI, routine blood laboratory tests (urea, creatinine, sodium, potassium, CRP, hemogram, proBNP) were examined before TAVI and at 6th month controls. IGFBP-7 and BMP-2 levels measured in blood taken before TAVI and at 6th month were compared. Echocardiographic parameters were also examined in a healthy control group of 40 people with similar age and gender characteristics and were evaluated with laboratory tests. Patients under the age of 18 were not included in the study. Informed consent forms were obtained from the patients. Statistical analyses of the study were performed using R (Version 4.4.1, R Foundation for Statistical Computing) and JASP (Version 0.19.0, University of Amsterdam, Netherlands). The normality distribution of the data was evaluated with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The assumption of homogeneity of variances was examined with Levene homogeneity test. Group comparisons were analyzed using Independent t-test, Paired t-test, Mann-Whitney U test, Friedman test and Wilcoxon Signed Rank tests according to the fulfillment of the assumptions. The statistical analysis results determined according to the fulfillment of the assumptions were summarized as Arithmetic mean∓standard deviation and Median (Min.-Max.) for continuous variables. Frequencies of categorical variables are given as n (%). Chi-Square test (Continuity Correction) and Fisher Freeman Halton Exact Test were used in the comparison of categorical variables, considering the number of ColumnxRow and the expected values in the cells. The relationships between the variables were tested with Spearman Rho correlation analysis.