Sanal kaytarma ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Üniversite çalışanları üzerinde bir uygulama
The relationship between cyberloafing and organizational citizenship behavior: An application on university staff
- Tez No: 534970
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HAŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber bilgisayar, akıllı cep telefonu ve benzeri birçok aracın internet ile birlikte kullanımı kamu ve özel sektör ayrımı olmaksızın birçok organizasyonda yer almaktadır. Fakat çalışanlar internetle beraber bu araçları iş dışı amaçlarla da kullanabilmektedir. Çalışanların bu amaçlarla çeşitli faaliyetlerde bulunması literatürde sanal kaytarma olarak adlandırılmıştır. Çalışmada yer alan diğer kavram örgütsel vatandaşlık davranışıdır. Örgütsel vatandaşlık davranışı, çalışanların biçimsel rollerin ötesine geçerek organizasyona yarar sağlayacak şekilde fazladan çaba göstermeleri olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, üniversite çalışanlarının sanal kaytarma ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasında ilişkiyi incelemektir. Ayrıca sanal kaytarma ile ilgili yerli literatürde çok fazla çalışma yapılmaması nedeniyle literatüre katkı sağlamak ve üniversitelere fayda sağlamak hedeflenmektedir. Dolayısıyla yapılan bu çalışma Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'ndeki akademik ve idari personeli kapsamaktadır. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'ndeki 180 akademik ve idari personele uygulanan yüz yüze anket yöntemi sonucunda veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiki yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda altı farklı sanal kaytarma boyutu elde edilmiştir. Kullanılan yöntemler sonucunda bazı demografik özellikler ile sanal kaytarma ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi ile sanal kaytarma ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında ilişki bulunamamıştır. Ayrıca sanal kaytarma ve örgütsel vatandaşlık davranışı alt boyutları arasında da kısmen ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
By the development of technology, the use of computers, smart phones and similar vehicles with the internet is used in many organizations without any distinction between public and private sectors. But, employees can use these tools together with the internet for non-business purposes. Various activities of the employees for this purpose have been named as cyberloafing in the literature. The other concept in the study is organizational citizenship behavior. Organizational citizenship behavior is expressed as the extra effort of the employees by going beyond their formal roles to benefit the organization. The aim of this study is to examine the relationship between the cyberloafing and organizational citizenship behaviors of university employees. In addition, it is aimed to contribute to the literature and to benefit the universities as a result of not doing much study in the local literature related to cyberloafing. Therefore, this study includes academic and administrative staff at Bilecik Şeyh Edebali University. Data were obtained from the face-to-face survey method applied to 180 academic and administrative personnel at Bilecik Şeyh Edebali University. The obtained data were analyzed using statistical methods. As a result of the analysis, six different cyberloafing dimensions were obtained. The results of the methods found significant differences between some demographic characteristics and the behavior of virtual and organizational citizenship. Correlation analysis did not reveal any relationship between cyberloafing and organizational citizenship behavior. In addition, it was found that there was also a partial relationship between the sub-dimensions of cyberloafing and organizational citizenship behavior.