Yükseköğretime giriş başarısını etkileyen sosyo-ekonomik faktörler: Şenkaya ilçesi genelinde saha araştırması analizi
The socio-economic factors affecting higher education entrance: A field survey analysis in Şenkaya district
- Tez No: 534971
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Üniversite öğrenimi, insanların nitelikli bir birey olarak topluma ve bulunulan çağa adapte olabilmesi için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu bağlamda eğitim, ekonomik gelişmenin de önemli bir sürükleyicisidir. Özellikle, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının da önemli bir belirleyicisidir. Kırsal alanlarda yaşayanların üniversite öğrenimini elde edebilmesi, ülkeden ülkeye ve aynı ülke içindeki muhtelif bölgelerde farklı zorluk derecelerinde ulaşılabildikleri bir sosyal hizmettir. Üniversiteye girme başarısını belirlemede bir dizi sosyo-ekonomik faktörün rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada Erzurum İlinin Şenkaya İlçesinde, üniversiteye yerleşme başarısını etkileyen sosyo-ekonomik faktörler araştırılmaktadır.. Bu amaçla oluşturulan ve son üç yılda ilçede bulunan liselerden mezun olan öğrencilerin ebeveynleri üzerinde uygulanan bir anketle edilen verilerle bu ilçede üniversiteye yerleşme başarısını etkileyen sosyo ekonomik faktörler incelenmiştir. Çapraz tablolar üzerinden ki kare testleri ile lojistik regresyon analizinin kullanıldığı araştırmada, öğrencilere derslerinde yardım eden aile bireylerinin bulunması ve bilgisayar ve internet erişiminin sağlanması üniversiteye girme başarısını önemli düzeyde etkileyen faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Higher education is a vital necessity for human beings in order to adapt to the local and and global communities in our era. It is also one of the main drives for economic development. Especially, it is one of the determinants of regional development disparities. Having the chance of getting university enrollment for the youth living in rural areas is a social service which changes from country to country and in the different regions in a country. It is also known that the chance for university enrollment are greatly affected by a series of socioeconomic factors. In this study, the socioeconomic factors affecting university enrollment in Şenkaya district of Erzurum Province. Through a questionnaire, which is prepared and applied to the parents of high school graduates graduated from the high schools in the last three years, a series of socioeconomic factors have been analyzed. The chi-square tests based on cross tabulation and logical regression analysis were used in the study. The study has shown that having tutors within the families and internet access are among the important socio-economic factors.