Making the cemevis of Tuzluçayır: The possibilities of and limits to politics of commons
Tuzluçayır'ın cemevlerinin üretimi: Müşterekler siyasetinin olanakları ve sınırlılıkları
  1. Tez No: 534993
  2. Yazar: FIRAT KONUŞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu tez Ankara'nın bir mahallesi olan Tuzluçayır'ın Cemevlerini müşterekler siyaseti bağlamında incelemektedir. Bu siyaset, hakim siyasal-ekonomik siyasal yapının, toplumsal, siyasal, ekonomik ve ekolojik sorunlara devlet-piyasa tekelinin ötesinde çözümler bulmayı hedeflemektedir. Alevi toplumsal hareketi Türkiye'nin siyasal-ekonomik yapısına entegre olmanın belirli yollarını kuramadığından bu yapının kurumsal biçimlerinin dışında kalmıştır. Bu özellikle Cemevi-üretimi bağlamında böyledir. Yasal bir statüye sahip olmamalarına rağmen, Cemevleri kurma hakkı üzerinde verilen sosyal ve politik mücadeleler, Cemevlerinin kurulmasını ve işlemesini mümkün kılmıştır. Yani bu eylemlilikler Alevilik'in bir şekilde mevcut siyasal-ekonomik yapının da sınırlarının dışında var olabilmesini sağlamıştır. Bu da müşterekler siyaseti bağlamında bir yorumlamayı mümkün kılmaktadır. Fakat bu, eğer bu müşterekler siyaseti bir şekilde mevcut ekonomik-politik yapıyla bir mücadeleye girişmeyip, sınırlarda bir var olma savaşını sürdürmenin bir aracı haline dönüşürse, sınırlı bir siyaset olarak kalacaktır. Çünkü siyasal-ekonomik yapının belirleyici gücü, bu varolma siyasetini ya kendi siyasal ekonomik düzeninin bir parçasına dönüştürür, ya da sınırlardaki bu hareketleri güç kullanarak yok eder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Cemevis of Tuzluçayır, a neighborhood in Ankara, in the context of politics of Commons. This politics aims for practical solutions to social, economic, political and ecological problems by acting beyond the dominant political-economic structure, the state-market duopoly. As the Alevi social movement, was not able to form definite ways of integration into the political-economic structure of Turkey, it has represented tactics to reformulate its religio-political practices by following actions of exceeding the boundaries of the institutional limits of the structure. This is so especially in the context of Cemevi-making practices. The social and political struggle over the right to Cemevis, has made the foundation of them possible, despite their illegal status. This means that these practices of placemaking are in the margins of the existing political-economic structure, and in that regard reveal a potential for politics of Commons. However, this politics is introduced as a limited solution in this work, if the movement does not articulate itself to the politics“against”the dominant structure and continues as a tool of survival in margins. This means that economic political structure, either transforms these practices of survival subject to its own political and economic order, or, it totally abolishes these movements by using force.