Tokat'taki tekke ve zaviyeler
Tekke and zawiyas in Tokat
  1. Tez No: 534994
  2. Yazar: FARUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 679
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında Tokat'ta ve ilçelerde bulunan günümüze kadar gelebilmiş ve günümüze kadar gelememiş olan tekke ve zaviyelerin mimari özellikleri, mimari tipolojisi ve yapı bünyesinde bulunan süsleme özellikleri değerlendirilmiştir. İncelemesi yapılan bu örnekler Danişmendli 12. yüzyıl döneminden itibaren 15. yüzyıl Erken Osmanlı dönemine kadar tarihi bir süreci kapsadığı görülmektedir. Genel mimari özellikleri incelendiğinde çok fonksiyonlu bir yapı tipolojisine sahip oldukları dikkat çekmektedir. Yapılar içerisinde medrese, mescit ve ocaklık gibi günlük hayatın idame edildiği bölümlerinde mevcut olduğu görülmektedir. Yapılan tez çalışmasında da bu örnek yapıların Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı döneminden günümüze kadar gelebilmiş olan örneklerin arasındaki mimari ilişki ve gelişmeler üzerinde durulmuştur. İncelenen birçok yapı örneğinin değişik dönem içerisinde restorasyon gördüğü ve yapıların özgün haline getirilmesi amaçlandığı görülmektedir. Bu sebeple tez çalışması süresinde yapılan bu değişiklikler saptanmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, architectural features, architectural typology and ornamental features of the structure of the tekka and dervish lodges which has/has not survived to present day in Tokat and districts have been evaluated. These examples cover a historical process from the 12th century to the 15th century the early Ottoman period, Danişmendli. When the general architectural features are examined, it could be inferred that they have a multifunctional typology. It is seen that there are buildings in the sections where daily life such as madrasah, masjid and quarry are maintained. In this thesis, the architectural relations and developments between the examples from the principalities, the Seljuk and the Ottoman period to the present are emphasized. It is seen that many of the buildings examined have been restored in different periods and the structures are intended to be original. For this reason, these changes made during the thesis were determined and examined.