Artroskopik diz cerrahisinde intraartiküleruygulanan bupivakain ve levobupivakaininpostoperatif ağrı kontrolüne etkileri
The comparison of effect of intraarticularly levobupivacaine and bupivacaine on postoperative analgesia following arthroscopic knee surgery
- Tez No: 535002
- Danışmanlar: UZMAN HALE DOBRUCALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Postoperatif ağrı tedavisinin amaçları; ağrının yan etkilerini, postoperatif morbiditeyi azaltmak olduğundan, ağrı kontrolü hasta için vazgeçilmezdir. Bu çalışmada, artroskopik diz cerrahisinde intraartiküler uygulanan 2,5 mg/mL ve 5 mg/mL levobupivakain ile 5 mg/mL bupivakainin postoperatif ağrıya olan etkileri ve analjezik tüketimi karşılaştırılmıştır. Böylece postoperatif ağrının ve analjezik kullanımının minimum düzeyde tutulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Artroskopik meniskopati cerrahisi planlanan ASA I-II, 20-60 yaş arasında, 60 olgu çalışmaya dâhil edildi. Çalışma prospektif ve çift-kör olarak planlandı. Hastalar rastgele 3 gruba ayrıldı. Cerrah tarafından birinci gruba 2,5 mg/mL levobupivakain, ikinci gruba 5 mg/mL levobupivakain, üçüncü gruba 5 mg/mL bupivakain artroskopik diz cerrahisi uygulanacak sahaya insizyondan önce cilt, cilt altı 7 mL ve cerrahi bitiminde ise 13 mL intraartiküler uygulandı. Postoperatif 1-2- 4-8-12 ve 24. saatlerde 0-10 cm arası (0-ağrı yok, 10-dayanılmaz şiddette ağrı) Vizüel Analog Skala (VAS) ile hastaların istirahat ağrı skoru değerlendirildi. VAS değeri 5'in üzerinde olan olgulara 50 mg oral diklofenak sodyum verilerek 24 saatlik analjezik ihtiyaçları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Postoperative pain management is indispensable for patients. The purpose of the postoperative analgesia therapy is to reduce adverse effects of pain and postoperative morbidity. The aim of this study is to compare postoperative analgesic efficiancy of intraarticular injection of two different concentrations of levobupivacaine (2.5 mg/mL and 5 mg/mL) and bupivacaine 5 mg/mL and to minimize postoperative pain and analgesic consumption. Material and Methods: ASA I-II, 60 patients, 20-60 years old, scheduled for elective outpatient knee artroscopy were allocated randomly into three goups (20 patients each). Clinical trial was planned randomized, prospective and double-blinded. For the first group levobupivacaine 2.5 mg/mL, the second group levobupivacaine 5 mg/mL and the third group bupivacaine 5 mg/mL was injected to the surgical area by surgeon, before surgical incision 7 mL and at the end of the surgery 13 mL. Between the hours of 0-10 cm (0-no pain, 10-unbearable intensity of pain) visual analogue scala (VAS) scores and analgesic consumptions were assesed postoperatively 1-2-4-8-12-24th hours. Diclophenac sodium 50 mg was given to patients whose VAS scores are higher than 5. Results:We evaluated postoperative 24 hours VAS scores statistically between three groups.