Trimetazidine'nin yanık hasarı ve iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of trimetazidine on burn damage and healing
- Tez No: 535003
- Danışmanlar: DR. FATİH IRMAK, DOÇ. DR. AYŞİN KARASOY YEŞİLADA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ Trimetazidine antianginal bir ajan olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Temel olarak Mitokondriyal uzun zincir 3 ketoaçil koenzim A'yı inhibe eder ve enerji metabolizmasını yağ asidi oksidasyonundan glukoz oksidasyonuna doğru çevirir. Yağ asidi oksidasyonunun azalmasına bağlı olarak trimetazidine glikoz kullanımını stimule eder. Glikoliz ve Karbonhidrat oksidasyonunu arttırır ve daha az oksijen kullanılarak ATP üretimini sağlar. Trimetazidine etkisi ve güvenilirliği sayesinde öncelikli olarak antianginal tedavide kullanılmıştır. Trimetazidine'nin antioksidan mekanizması ile kardiyoprotektif etkileri, flep yaşayabilirliğini olumlu etkileri ve korozif özefagus yanıklarında fibrozisi azaltıcı etkileri bazı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yanık travmaları günümüzde dahi mortalite ve morbiditeyi ciddi şekilde etkileyen önemli bir sorundur. Bu çalışmada sistemik Trimetazidine kullanımının cilt yanıklarında yanık hasarı ve iyileşmeye etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler 24 adet wistar albino cinsi sıçan randomize olarak 3 gruba ayrıldı.8 adet sıçanda yanık oluşturulmadı sadece mikroskobik skorlamaya kılavuz olması amacıyla cilt biyopsileri alındı. 8 adet sıçanda yanık modeli oluşturuldu ve 7 gün boyunca intraperitoneal serum fizyolojik verildi.Kalan 8 adet sıçanda aynı yanık modeli oluşturularak 7 gün boyunca intraperitoneal Trimetazidine (Vastarel Servier İlaç ve Araştırma A.Ş.) 5mg/kg verildi. Sıçanlara her gün antibiyotikli pomad ile pansuman yapıldı. 7. günde 1. yanık şeritinden 14. günde 2. yanık şeritinden biyopsiler alındı. Biyopsiler nötrofil infiltrasyonu, epidermal deskuamasyon, dermal ödem, kıl folikül hasarı, subkutan doku dejenerasyonu ve vasokonjesyon açısından histopatolojik ola- İX rak değerlendirildi. 14. günde laser doppler ile yanık alanların dolaşım değerlendirmesi yapıldı. Tüm parametreler 0:yok 1:az 2:orta 3:yüksek olarak skorlandı. 21. günde ise digital fotoğraf makinası yanık alanlarında epitelize olmayan alanlar ölçüldü ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular Hiç yanık oluşturulmayan grupta tüm parametreler 0:yok olarak rapor edildi. Trimtezidine verilen tedavi grubunda 7. günde alınan patoloji materyallerinden sadece dermal ödem skoru anlamlı olarak düşük bulundu. 14. günde alınan patoloji materyallerinde ise tedavi grubundaki tüm parametrele kontrol grubundaki parametrelere göre anlamlı olarak düşük bulundu. Laser doppler incelemesinde tedavi grubundaki dolaşım kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Yanık alanları Epitelizasyon oranları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç Trimetazidine yanık hasarını azaltmış ve yanık alanlarındaki dolaşımı anlamlı derecede arttırmıştır. Fakat epitelizasyon açısından anlamlı herhangi bir fark saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
AİM ABSTRACT Trimetazidine has long been used as an antianginal agent. Mainly, mitochondrial long chain inhibits 3 ketoacyl coenzyme A and converts energy metabolism from fatty acid oxidation to glucose oxidation. Trimetazidine stimulates the use of glucose depending reduced fatty acid oxidation. Glycolysis and carbohydrate increases oxidation and provides ATP production using less oxygen. Trimetazidine has been used primarily in antianginal therapy because of its effect and reliability. Antioxidant mechanism of trimetazidine with cardioprotective effects, positive effects of flap viability and fibrosis-reducing effects in corrosive esophageal burned have been proven by some studies Burn traumas are still an important problem, which seriously affects mortality and morbidity. In this study, we aimed to investigate the effects of using systemic trimetazidine on skin burn injury and effects of healing. MATERİALS AND METHODS Twenty-four Wistar albino rats were randomly divided into 3 groups. Burns were not created in 8 rats but skin biopsies were taken to guide only microscopic scoring. In 8 rats, the burn model was created and intraperitoneal saline was given for 7 days. The remaining 8 rats were given the same burn model and were given intraperitoneal Trimetazidine (Vastarel Servier Drug and Research Inc.) 5 mg / kg for 7 days. The rats were dressed with an antibiotic-pomade every day. Biopsies Xİ were taken on 7th day from the 1st burn strip and on 14th day from 2nd burnt strip. Biopsies were delivered to the pathologist for Neutrophil infiltration, epidermal desquamation, dermal edema, hair follicle damage, subcutaneous tissue degeneration and assessments of vasocongestion. On the 14th day, burn areas were evaluated with laser doppler. The pathologist gave score for all parameters. 0:none 1: less 2: medium 3: higher for all parameters. On the 21st day, non- epithelial areas were measured in burned areas by digital cameras and statistically evaluated. RESULTS In the group in which no burns were created, all parameters were reported as 0: none. From pathology materials taken on day 7th, only the dermal edema score was significantly lower in the treatment group given trimtezidine. In pathology materials taken on the 14th day, all parameters in the treatment group were significantly lower than the control group parameters. In laser doppler examination,circulation in the treatment group was significantly higher than the control group. There was no significant difference in epithelization rates between burned areas. CONCLUSION Trimetazidine reduced burn injury and significantly increased circulation in burns. However, no significant difference was found in terms of epithelialization.