PTRE / tet off plazmit sistemine oksijen bağımlı yıkım bölgesi eklenerek hipoksik şartlara bağımlı çalışan vektör sisteminin tasarlanması ve iskemik şartlardaki karakterizasyonunun yapılması
Designing a vector system that works in hypoxic conditions by adding oxygen dependent degradation (ODD) domain to ptre / tet-off plasmid system and chacterization of the system in ischemic conditions
  1. Tez No: 535016
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLAY GÜLEÇ CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İskemi, dokulara giden kan akımının kesilerek dokuda hücresel metabolizma için gerekli olan oksijen ve glikoz desteğinin ortadan kalkmasıdır. İskemik semptomlar belirgin olmadığı için hastalar zamanında gerekli tedaviyi alamamaktadır. Yapılan bu çalışmada, iskemi hasarlarına karşı etkin bir tedavi geliştirilmesi adına, hipoksi durumunda hedef terapötik protein regülasyonunu tetikleyecek bir gen terapi sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. HIF-1α hücre içinde oksijen homeostazisi düzenlenmesinde görev alan temel bir transkripsiyon faktörüdür. Hipoksi durumunda, oksijen bağımlı hidroksillenme azaldığı için hücre içi miktarı artar. Bu vasfı, ODD bölgesinin varlığından kazanır. ODD bölgesini, TetR-VP16 transaktivatör proteini ile hibrit hale getirip yeni bir gen sistemi oluşturmak tezin temelini oluşturmaktadır. Bu gen sistemi, transaktivatör ve reportör iki plazmitten oluşmaktadır. Bir plazmitten sürekli olarak kimerik TET-ODD proteini üretilirken, sadece hipoksik durumda hücre içinde stabil kalan TET-ODD transkripsiyon faktörü hedef terapötik gen ekspresyonunu başlatacaktır.
Özet (Çeviri)
Tissue hypoxia, or ischemia, is the condition that describes the poor conveyance of oxygen and other vital products to tissues and organs. Ischemia progress silently, patients miss timely and proper treatments. In order to provide cardiovascular protection against ischemia and reperfusion, we are developing a vigilant gene therapy system whose expression level can be automatically up regulated by hypoxic ischemia. HIF-1α is a transcription factor that functions as a master regulator of oxygen homeostasis. HIF-1α protein levels increase under hypoxic conditions because of decreased O2 dependent prolyl-hydroxylation. ODD domain of HIF-1α was used as a switch to turn on the target gene expression in response to hypoxic signal. This hypoxia inducible plasmid system is a double plasmid system: transactivator plasmid and reporter plasmid. Chimeric transcription factor (TET-ODD) is being produced constantly from transactivator plasmid. In hypoxic condition, TET-ODD can stay stabilized in the cell and triggers expression of target gene.