İlerlemeci eğitim felsefesi üzerindeki romantik etkiler
Romantic influences on progressive education
  1. Tez No: 535015
  2. Yazar: NİHAT SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, İlerlemeci Eğitim Felsefesi üzerindeki romantik etkileri incelemeyi amaçlamaktadır.18. yüzyılın son çeyreği ile 19. yüzyılın ortalarına kadar etkili olduğu kabul edilen Romantizm, özellikle Avrupa'da, edebiyatı, sanatı ve dünyayı algılama biçimlerini etkilemiştir. Romantiklik ise, bu dönemin temel özelliklerini içine alan bir kavram olarak kabul edilir ve herhangi bir zaman dilimi ile kısıtlı değildir. Çalışma boyunca, Romantikliğin üzerinde ısrarla durduğu, özgürlük, hayal gücü, yaratıcılık, doğa, insan duyguları, insanın aşkın ve tinsel yanları, bireysellik, bilinmeyene ve geçmişe özlem gibi temel özelliklerinin İlerlemeci Eğitim Felsefesi üzerindeki doğrudan veya dolaylı etkilerin izi sürülmeye çalışılmıştır. İlerlemeci Eğitimin temel özelliklerinden olan çocuk merkezcilik, yaparak yaşayarak öğrenme, bilgiyi ezberlemek yerine anlamlandırma ve yapılandırma, yaratıcılık, özgürlük, demokrasi, deneyim, hayal gücü, ilham, keşif, sanat, çocuk ilgi ve ihtiyaçları gibi özellikleri ile Romantikliğin temel özellikleri arasındaki ilişki ön plana çıkartılmıştır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada ağırlıklı olarak literatür tarama bilgi toplama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Romantic influences on Progressive Pedagogy. As assumed to be influential from the last quarter of the 18.th century to the midst of the 19.th century, Romanticism, especially in Europe, effected the literature, arts and the perception of the world in general. The term 'Romanticism' is used in two different meanings in this study, one being The Romantic Period and the other being Romantic Characteristics in general. Throughout this study, the direct or indirect influences on Progressive Pedagogy of characteristics which Romanticism strongly stresses such as freedom, imagination, creativity, nature, feelings, transcendental and spiritual sides of humankind, individualism and longing for the unknown and the past are attempted to be traced. The relation between the Main characteristics of Progressive Pedagogy such as child-centrism, learning by experience, interpretation and restructure of the knowledge instead of memorization, creativity, freedom, democracy, experience, imagination, inspiration, expedition, art and child interests & needs and the main characteristics of Romanticism are emphasized in this study. In this qualitative study, literature review knowledge obtaining method is applied.