Sağlık sektöründe kamu özel ortaklığı modeli hakkında hizmet sunucuları ve hizmet yararlanıcılarının görüşlerinin değerlendirilmesi: Yozgat ili örneği
Evaluation of the opinions of service providers and service beneficiaries on public-private partnership model in health sector: Yozgat province sample
- Tez No: 535017
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Baş, Önder. Sağlık Sektöründe Kamu Özel Ortaklığı Modeli Hakkında Hizmet Sunucuları ve Hizmet Yararlanıcılarının Görüşlerinin Değerlendirilmesi: Yozgat İli Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu araştırma Türkiye'de sağlık sektöründe uygulanmaya başlanmış olan Kamu Özel Ortaklığı Modeli hakkında, hizmet sunucuları ve hizmet yararlanıcılarının görüşlerinin değerlendirilmesi, Kamu Özel Ortaklığı Modelinin öncesi ve sonrasının karşılaştırılması, memnuniyetlerinin araştırılması ve modelin sağlık çalışanları ve hastalar için yeterince faydalı olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Yozgat şehir hastanesinde çalışan 1060 sağlık personeli ve Yozgat ilinde yaşayan, şehir hastanesinden hizmet alan bireyler oluşturmaktadır. Örneklemi 400 sağlık çalışanı ve 400 hasta oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve ölçme aracı olarak anket formlarından yararlanılmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS Statistics 20 programına girilmiş ve analiz edilmiştir. Hizmet sunucuları ve hizmet yararlanıcılarına ait demografik bilgiler ve verilen ifadelere katılım düzeylerinin dağılımı frekans analizi ile incelenmiştir. Hizmet sunucuları ve hizmet yararlanıcıları verilen ifadelerin faktör yapısının belirlenmesi amacıyla Varimax döndürme metodu ile temel bileşenler analizi (faktör analizi) yapılmıştır. Ortak sorulara katılım düzeyinin gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği bağımsız gruplarda t testi ile incelenmiştir. Ölçek alt boyutlarının güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla güvenilirlik analizi yapılmış ve Chronbach alfa katsayısı elde edilmiştir. Çalışma sonucunda Şehir hastanesinden alınan hizmetin ve memnuniyetin yüksek olduğuna, Kamu özel ortaklığı modeli hakkında Sağlık çalışanları ve hastalar açısından yeterli bilgilendirmenin olmadığına, yöneticilerin modele daha olumlu yaklaşırken, diğer personellerin daha negatif bakış açısına sahip olduğu söylenebilir. Anahtar Sözcükler Kamu Özel Ortaklığı, Şehir Hastanesi, Sağlıkta Dönüşüm Programı.
Özet (Çeviri)
Baş, Önder. Evaluation of the Opinions of Service Providers and Service Beneficiaries on Public-Private Partnership Model in Health Sector: Yozgat Province Sample, Master's Degree Thesis, Ankara, 2018. This study was carried out for the determination of the evaluation of the opinions of service providers and service beneficiaries on Public-Private Partnership Model which has started to implementation in health sector in Turkey, comparison of pre and post period of Public-Private Partnership Model, research of satisfactions and to determine whether the model was useful enough for health workers and patients. Target population of the study consisted of 1060 health personnel working at Yozgat City Hospital and individuals who lives in Yozgat province and taking service from the City Hospital. Sample is consisted of 400 health personnel and 400 patients. In this research, quantitative research method was used and benefitted from the questionnaire forms as the assessment instrument. Study data were entered to the IBM SPSS Statistics 20 program and analyzed. Demographic information belongs to service providers and service beneficiaries and distribution of participation level to the phrases given have been analyzed with frequency-analysis. Principal component analysis (factor analysis) was made by Varimax rotation method for the determination of factor structure of the phrases given for service providers and service beneficiaries. The fact that the level of participation in common questions differed significantly among groups was examined by t-test in independent groups. Reliability analysis was made for the determination of the scale lower dimensions and Cronbach Alpha Coefficient was obtained. As a result of the study, it can be said that the service and satisfaction received from City Hospital is high, but there is no enough informing about the Public-Private Partnership Model in terms of health personnel and patients, other personnel have a more negative perspective while managers approach the model more positively. Keywords Public-Private Partnership, City Hospital, Health Transformation Program.