Üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the social outlook anxiety and eating attitudes of university students
  1. Tez No: 535029
  2. Yazar: İLAYDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın örneklemini Biruni Üniversitesi'de öğrenim gören 200 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Yeme Tutumu Testi ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 15 programı kullanılmıştır. Öğrencilerin Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği'nden ve Yeme Tutumu Testi'nden aldıkları puanlar arasındaki ilişkisi incelemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Öğrencilerin ölçeklerden aldıkları puanları karşılaştırmak için ise bağımsız gruplar T-Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda üniversite öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumu arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin Sosyal Görünüş Kaygısından aldıkları puan arttıkça Yeme Tutumu Testi'nden aldıkları puan da artmaktadır. Araştırmada sosyal görünüş kaygısı ile vücut kitle endeksi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır fakat yeme tutumu ile vücut kitle indeksi arasında yüksek bir ilişki bulunmuştur. Yeme tutumundaki bozukluklar arttıkça vücut kitle endeksi de değişmektedir. Araştırmadan elde edilen verilere bakıldığında yeme tutumu testinden 39 öğrenci testin kesme puanı olan 30'un üzerinde puan almıştır. 39 öğrencinin yeme bozukluğu riskinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between Social appearance anxiety and eating attitudes among university students. The sample of the study was recruited from Biruni University including 200 participants. Data were collected with Social Appearance Anxiety Scale, Eating Attitudes Test (EAT-40), and Sociodemographic Information Form. Data were analyzed by using SPSS 15 for this study. Correlation analysis was conducted so as to find out the relationship between the scores obtained from social appearance and eating attitudes by university students. Comparison of the scores was conducted by using Independent samples t-test. Based on the results of the study, weak but significant correlation was found between the students' social appearance and eating attitudes, That is, linear correlation was found between descrease or increase of the scores obtained from Social Appearance Scale and Eating Attitudes Test. Additionally, no relationship was foung between BMI and social appearance; whereas strong correlation was found between BMI and eating attitudes. Increase in eating psychopatology and BMI was found as linear in correlation analyses. Results also indicated that p39 of the articipants reported scores above than 30, which is the cut-off scores for eating attitudes. This also demonstrated the risk for the individuals scored higher than 30 in terms of presence of an eating psychopathology.