Niğde'nin Sesi gazetesine göre Niğde'nin sosyal ekonomik ve kültürel yapısı (1966-1967)
The social,economic and cultural structure of Nigde according to the Nigde's voice jour newspaper (1966-1967)
- Tez No: 535030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yerel tarih araştırmaları son dönemde artarak gelişmektedir. Yerel tarih araştırmalarının temel kaynaklarından birisi de gazeteler ve süreli yayınlardır. Süreli yayınlar şehrin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi birçok konusunun aydınlatılmasında temel kaynak niteliğindedir. Şehrin sosyal ve kültürel tarihini tespit ederken bu gazeteler başvurulması gereken ana kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu hususta çalışmamızın konusu, Niğde'nin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını 1966-1967 tarihleri arasında günlük olarak çıkarılan Niğde'nin Sesi Gazetesi'ne göre tespit etmektir. Çalışmanın temel kaynağını oluşturan Niğde'nin Sesi Gazetesi'nin 1966-1967 tarihleri arasındaki nüshaları Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin Sabiha Şahenk Merkez Kütüphanesi'nden temin edilmiştir. 1966-1967 yılları arasında Niğde Şehri ile ilgili valilik, belediye, sosyal ve kültürel hayat, eğitim ve sağlık konularında çalışmalar ve faaliyetler incelediğimiz dönemdeki gazetelerde bahsedilmiştir. Böylece Niğde'nin sosyal, ekonomik, kültürel ve idari yapısı belirtilen tarihler arasında Niğde'nin Sesi Gazetesi çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local history research has been increasing in recent years. One of the main sources of local history research is newspapers and periodicals. Periodicals are the main sources of many social, economic, cultural and political issues of the city. While determining the social and cultural history of the city, these newspapers are among the main resources to be consulted. This field is the subject of our study; The social, economic and cultural structure of Niğde was determined according to the daily Niğde'nin Sesi Newspaper published between 1966-1967. The copies of Niğde'nin Sesi Newspaper, which was the main source of our work between 1966-1967, were taken from the Sabiha Şahenk Central Library in Niğde Ömer Halisdemir University. Between 1996 and 1967, the newspapers we reviewed included activites on the governorate, municipality, social and cultural life, education and health related to Niğde. In Niğde'nin Sesi Newspaper, the social, economic, financial and economic structure of Niğde was examined.