Yerel yönetimlerde yer alan kadınlara toplumsal cinsiyetin yansıması: Konya ili örneği
The impact of gender on women in the local government: The case of Konya province
  1. Tez No: 535036
  2. Yazar: BETÜL AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Toplumsal cinsiyet nedeniyle kadınlar hayatın her alanında adil olmayan durumlarla karşılaşmaktadırlar. Siyasal arena bu alanlardan bir tanesidir. Kadınlar siyasal alanda toplumsal cinsiyet sebebiyle çeşitli engellere muhatap olmaktadırlar. Kadınlar toplumsal cinsiyet yüzünden hem ulusal hem de yerel siyasal hayata katılma noktasında zorlanmaktadırlar. Bu tezin temel amacı, kadınların yerel siyasete katılımında toplumsal cinsiyetin etkilerini incelemektir. Tezin ilk bölümünde toplumsal cinsiyet ve siyasal katılmaya ilişkin teorik çerçeve sunulmaktadır. İkinci bölümde toplumsal cinsiyet bağlamında ulusal ve yerel düzeyde kadınların siyasal hayata katılımı değerlendirilmektedir. Tezin son bölümünde ise toplumsal cinsiyet ve siyasal katılım arasındaki ilişki Konya ili merkez ilçelerde yapılan alan araştırmasından elde edilen veriler ışığında analiz edilmektedir. Bu çalışmada kadınların yerel siyasete katılımında toplumsal cinsiyetten kaynaklanan engellerin azalarak devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women have been facing many unjust circumstances in every aspect of life due to their gender. The political arena is one of these aspects. Women have to deal with several obstacles in the political life because of gender. Women are having difficulties participating in political life at both the national and local level due to gender. The purpose of this thesis is to examine the impact of gender on women in local political life. The first chapter of the thesis provides a theoretical framework regarding gender and women's political participation. The second chapter deals with the women's political participation at the national and the local level by taking into consideration the impact of gender. The last chapter analyzes the relationship between gender and women's political participation in light of the data collected in the field study that was conducted in the three central sub-provinces that are located in Konya province. The study finds that the obstacles to women's political participation in the local political life due to gender are continuing at a declining pace.