Vulvar liken sklerozun yaşam kalitesine ve cinsel işlevlere etkisi
The effect of vulvar lichen sclerosus on quality of life and sexual functioning
- Tez No: 535074
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP TOPKARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Vulvar liken skleroz (VLS) vulvar bölgeyi etkileyen kronik inflamatuar bir dermatozdur. Etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmanın amacı, VLS' nin yaşam kalitesine ve cinsel işlevlere olan etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: VLS' nin yaşam kalitesine ve cinsel işlevlere olan etkisini araştırmak amacıyla retrospektif gözlemsel bir çalışma planlandı. Vaka grubuna Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği Vulva Polikliniği'nde 01.06.2017-31.01.2018 tarihleri arasında takip edilen hastalar ve kontrol grubuna Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran ve herhangi bir dermatolojik yakınması olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma için Bakırköy Dr.Sadi Konuk EAH Etik kurul onayı alındı ( Karar no: 2017_119). Hastalar çalışma hakkında bilgilendirildi, ölçekleri okuyup anlayabilecek derecede bir eğitim düzeyi olup, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan yazılı onam alındı. Katılımcılara Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) ve Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği (FSFI) uygulandı. Bulgular: VLS grubu 37, kontrol grubu 49 hastadan oluşmaktaydı. Vaka grubunda dermatolojik yaşam kalite indeksi toplam skoru 6,14±6,87, kontrol grubuna (1,92±2,41) göre anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Vulvar Lichen sclerosus (LS) is a chronic inflammatory condition that is known to arise on the vulva. The aetiology is unknown. The aim of this study was to evaluate the quality of life (QoL) and sexuality in female patients with LS and to compare their scores with healthy controls. Materials (Patients) and Methods: A retrospective observational study was planned to investigate the effect of Vulvar Lichen Sclerosis on quality of life and sexual functions. The study group was consisted of patients followed between the dates 01.06.2017-31.01.2018 in Bakirköy Sadi Konuk Training and Research Hospital, Department of Skin and Venereal Diseases Clinic Vulva Polyclinic and patients who were admitted to Sadi Konuk Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology and without any dermatological complaints. The study was approved by ethics committee of Bakırköy Dr.Sadi Konuk Training and Research Hospital (Approval number: 2017_119). The patients were informed about the study and they had a level of education to read and understand the scales. Results: Vulvar lichen sclerosis group consisted of 37 patients and control group consisted of 49 patients. Total score of dermatological life quality index was found to be 6,14 ± 6,87, and it was significantly higher than control group (1,92 ± 2,41) (p = 0,001).