Abdülgani en - Nablusi'nin 'Et-tal'atü'l-Bedriyye Şerhu'l-Kasideti'l-Mudariyye' adlı eseri (Edisyon kritik)
The work of Abdulgani en - Nablusi named 'et-Tal'atu'l-Bedriyye şerhu'l-Kasideti'l-Mudarriyye' (Ciritical edition)
  1. Tez No: 535073
  2. Yazar: MUHAMMED MAHMOOD AHMED KADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tezimde Osmanlı alimlerinden en-Nablûsî'nin hayatı, ilmî kişiliği ve eserlerini inceledik. Özellikle de onun“et-Tal'atü'l-bedriyye Şerhü'l-Kasîdeti'l-mudariyye”isimli eseri üzerine yoğunlaşıp bu eserin edisyon kritiğini yaptık. Çalışmamızı kendi içerisinde iki alt bölüme ayırıp ilk kısımda iki ayrı konuya yer verdik: Birinci konu el-Bûsîrî'in hayatı, ilmi kişiliği. İkinci konu,“en-Nablûsî'nin hayatı, ilmi şahsiyeti, eserleri ve et-Tal'atü'l-bedriyye”isimli eserini içermektedir ki bu eser, İkinci bölüm ise mezkur eserinin tahkikini içermektedir. Bu çalışmamızın asıl amacını teşkil eden“et-Tal'atü'l-bedriyye Şerhü'l-Kasîdeti'l-mudariyye”ın nüshalarının karşılaştırılması ve içeriklerinin incelenmesi bu bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In my thesis, we studied the life, scientific personality and works of en-Nablûsî, one of the Ottoman scholars. In particular, we focus on his work of“et-Tal'atü'l-bedriyye Şerhü'l-Kasîdeti'l-mudariyye”and we made the critical edition. We divided our work into two sub-sections and included two separate topics in the first part: The first subject is Life and scientific personality of al-Bûsîrî. The second subject is Life and scientific personality of“en-Nablûsî his works and et-Tal'atü'l-bedriyye”. Comparison of the copies of“et-Tal'atü'l-bedriyye Şerhü'l-Kasîdeti'l-mudariyye”which constitutes the main purpose of this study and researching the contents of this section is included in this section.