Osteosarkomlu hastalarda preoperatif kemoterapinin MR ile değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative chemotherapy with MR in patients with osteosarcoma
- Tez No: 535075
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Osteosarkomlu hastalarda preoperatif kemoterapinin yanıtının değerlendirilmesinde MR değerlendirmesi önemli klinik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı preoperatif dönemde kemoterapi öncesi ve sonrası çekilen MR görüntüleri incelenerek tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde histoloji ile kıyasla ne kadar anlamlı olduğunu araştırmaktır. Retrospektif çalışmada veriler Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Dahiliye bölümünün verilerinden yararlanılmıştır. 21 intramedüller yüksek grade'li osteosarkom tanısı alan hastanın ( erkek:kadın = 2.5, yaş ortalaması 22 ) MR görüntüleri neoadjuvan kemoterapi öncesi ve sonrası güncel kemoterapi rejimi sonrası analiz edilmiştir. Kemoterapiye histolojik yanıt göstergesi olan tümör nekroz oranı Huvos sınıflandırmasına göre derecelendirilmiştir. Bilgisayarvolümetre ile tümör hacmi, intramedüller uzanım gösteren komponentinin ve kontrast tutan en geniş komponentinin boyutu hesaplanmıştır. Ortalama tümör hacmi kemoterapi öncesi yaklaşık 409 cm3'tür. Kemoterapi sonrası ortalama tümör hacmi yaklaşık 701 cm3'tür. (p=0,10) İntramedüller uzanım gösteren komponent boyut ortalaması kemoterapi öncesi 10,5 cm3'tür. Kemoterapi sonrası ortalama intramedüller uzanım gösteren komponent boyut ortalaması 11,2 cm3'tür. (p=0.06) Kemoterapi öncesi kontrastlanan en geniş komponent boyut ortalaması 3,09 cm3'tür. Kemoterapi sonrası ortalama kontrastlanan en geniş komponent boyutu ise 2,34 cm3'tür. (p=0).
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of our study is to investigate whether MRI is useful for monitoring the therapeutic response after neoadjuvant chemotherapy in osteosarcoma of long bones. Materials and Methods: In a retrospective cohort study, data from the Orthopedics and Internal Medicine Department of Cerrahpasa Medical Faculty was used. MR images from 21 patients (male: female = 2.5, mean age 22 years) were analysed prior to and after neoadjuvant chemotherapy according to current therapyregimens. Histological response to chemotherapy was graded according to the Huvos classification. Computed volumetry was performed for the intramedullary component size, postcontrast enhancing part size of tumour as well as the tumour volume as a whole.