Multipl skleroz'da mesane fonksiyonlarının etkilenim şiddetine göre yorgunluk, düşme, yaşam kalitesi ve pelvik taban kas kuvvetinin karşılaştırılması
Comparison of fatigue,fall, quality of life and pelvic floor muscle strength according to the severity of bladder function in multiple sclerosis
  1. Tez No: 535088
  2. Yazar: HALİME CEREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Multipl Skleroz (MS) bireylerinde, mesane fonksiyonlarının etkilenim şiddetine göre yorgunluk, yaşam kalitesi, düşme ve pelvik taban kas kuvvetlerini karşılaştırmak ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bireyler Genişletilmiş Yetersizlik Durum Ölçeği (GYDÖ)mesane puanına göre grup 1 (GYDÖ mesane puanı 0-1, hafif etkilenimli grup) ve grup 2 (GYDÖ mesane puanı 2-3-4, orta ve şiddetli etkilenimli grup) olmak üzere iki gruba ayrıldılar. Gruplara pelvik taban kas kuvveti ölçümü, düşme, yorgunluk ve yaşam kalitesi değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmeler için GYDÖ puanı, Ürogenital Distres Envanteri'nin kısa formu (ÜDE), Üriner İnkontinans Etki Skalası'nın kısa formu (ÜİES), Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve Elektromyografi (EMG) Biofeedback cihazı kullanılmıştır. Grup 1 de GYDÖ puanı 2 (1-5.5) EMG-Biofeedback değeri 94,45±47,13 idi, ayrıca bu gruptaki bireyler YŞÖ'den 35,82±14,05, DEÖ'den 14,36±7,80, ÜDE'den 4,36±2,34 ve ÜİES'den 2,64±3,61 puan aldı. Grup 2'de GYDÖ puanı 4 (3-6), EMG-Biofeedback değeri 45,22±29,40, YŞÖ 56,67±9,04, DEÖ 49,22±39,02, ÜDE 8,22±2,68 ve ÜİES 21,00±3,91 puandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between the severity of bladder functions, fatigue, quality of life, fall and pelvic floor muscle strength in patients with MS. Patients were divided into group 1 (Expanded Disability Status Scale (EDSS) bladder score 0-1, mildly affected group) and group 2 (EDSS bladder score 2-3-4, moderate and severely affected group) according to EDSS bladder subscore. EDSS score, Urogenital Distress Inventory-short form (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire-short form (IIQ-7), Fall Efficacy Scale (FES-1), Fatigue Severity Scale (FSS) and EMG-Biofeedback device were used for evaluations. EDSS score was 2 (1-5.5), EMG-Biofeedback score was 94,45±47,13, FSS score was 35,82±14,05, FES-I score was 14,36±7,80, UDI-6 score was 4,36±2,34 and IIQ-7 score was 2,64±3,61 in Group 1. EDSS score was 4 (3-6), EMG-Biofeedback score was 45,22±29,40, FSS score was 56,67±9,04, FES-I score was 49,22±39,02, UDI-6 score was 8,22±2,68 and IIQ-7 score was 21,00±3,91 in Group 2.