Alopesi areata'da fraksiyonel er:Yag lazerin etkinliği
efficacy of fractional Er:YAG Laser in alopecia areata
- Tez No: 535094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAYİ KUTLUBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Alopesi areata, vücut ve saç kıllarında geri dönüşümlü dökülmeye neden olabilen ve kozmetik açıdan hastaların yaşam kalitesini etkileyebilen bağışıklık sistemi hastalığıdır. Biz bu çalışmada fraksiyonel Er: YAG lazerin saçlı deri ve sakal bölgesinde yerleşmiş alopesi areatadaki etkinliğini prospektif bir çalışma kurgulayarak göstermeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: En az 3 ay süreyle sistemik ve/ veya topikal tedavi almış ve tedavilere dirençli 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların alopesik plaklarına ayda bir toplam 3 kere fraksiyonel Er:YAG lazer uygulandı. Çalışmaya katılan hastaların tedaviden önce ve tedaviden 4 ay sonra fotoğrafları çekildi. Tedavi öncesi ve sonrası terminal kıl çıkışı arasındaki farkın oranı kaydedildi. Ayrıca 4.ayda hasta memnuniyet skalası ile tedaviyi değerlendirmeleri istendi. Skala 0 dan başlayıp (memnun değil), 5 puan (çok memnun) arasında yer almaktaydı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 31,16±11.28 idi. Lazer tedavisinden 4 ay sonraki ortalama yanıt % 17,4± 3,55 (p= 0.022) yeni saç çıkışı olarak saptanmıştır. Memnuniyet anketinde ortalama puanın 1,84± 2,2 olduğu saptandı. Sonuç: Çalışmamız, aktif olmayan dönemde sakal ve saçta sınırlı alopesi areatada fraksiyonel Er: YAG lazerin alternatif bir tedavi seçeneği olarak denenebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Alopecia areata is an immune system disease that can cause reversible loss of body and scalp hair and can affect the quality of life of the patients in terms of cosmetics. In this study, we aimed to demonstrate the efficacy of fractional Er: YAG laser in the alopecia areata in the scalp and beard region by constructing a prospective study. Methods: Twenty-five patients who received systemic and/ or topical treatment for at least 3 months and were resistant to treatment, were enrolled into the study. Once a month for a total of 3 times fractional Er: YAG laser were applied to the alopecic plaques of the patients. The photographs of the patients participating in the study were taken with before and four months after the treatment. The difference between pre- and post- treatment rate of terminal hair growth was recorded. In addition, patients were asked to evaluate the treatment by using the patient satisfaction scale at 4th month which was rated from 0 (not satisfied) to 5 (very satisfied). Results: The mean age of the patients was 31,16 ± 11,28 years, The mean response rate as new terminal hair growth after 4 months of laser treatment was found 17,4 ± 3,5% (p = 0,022). It was found that the mean score in the satisfaction survey was detected as 1,84 ± 2,2. Conclusion: Our study showed that fractional Er: YAG laser can be tried as an alternative treatment option in non-active beard and hair-limited alopecia areata.