Kemal Tahir'in eserlerinde Türkiye'de Tek Parti Dönemi
The One Party Period in Turkey in the works of Kemal Tahir
- Tez No: 535093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELKİF POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Public Administration, Political Science, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nde 1923- 1946 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi tek parti olarak iktidarı elinde bulundurmaktadır. Kuruluşundan itibaren otoriter eğilimler gösteren Cumhuriyet Halk Partisi, Kemal Tahir'in eserlerinde eleştiri konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın konusunu dönemin tanığı olan Kemal Tahir'in eserleri üzerinden tek parti döneminin incelenmesi oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde“Kemal Tahir'in hayatı ve eserleri”; ikinci bölümünde“Kemal Tahir'de tarih, toplum ve siyaset”; üçüncü bölümünde“Kemal Tahir ve Türkiye'de tek parti dönemi”yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise Türkiye'de tek parti dönemi hakkında genel kapsamda değerlendirme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Republican People's Party held power as a single party between 1923- 1946 in the Republic of Turkey. The subject of the study is the examiation of the one party period in Turkey in the works of Kemal Tahir. In the first part of the study,“Kemal Tahir's life and work”; in the second part“ history, society and politics in Kemal Tahir”; in the third part,“Kemal Tahir and one party period in Turkey”an exemined. The findings one discused in detail in the conclusion.