Türkiye´de kadın girişimciliği ve Malatya kentsel alanda kadın girişimciliği üzerine bir araştırma
Women's entrepreneurship in Turkey and a research on women entrepreneurs in the urban area of Malatya
- Tez No: 535107
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Girişimcilik, ekonomik kalkınmada ve büyümede lokomotif görevi görmekte ve aynı zamanda piyasa ekonomisinde başarıya ulaşma yolunda basamak rolü üstlenmektedir. Ülkemizde kadınların, 1990'lı yıllardan itibaren aktif bir şekilde girişimcilik faaliyetlerinde bulunduklarını görmekteyiz. Kadınların girişimcilik faaliyetlerine katılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi hem ekonomik özgürlüklerini elde etmelerini sağlarken hem de kadın istihdamı yaratılmasını sağlamaktadır. Kadınların çeşitli politika, kurum ve kuruluşlar tarafından verilen desteklerle girişimci olmalarının teşvik edilmesi, kadınlara yönelik bir yatırım olmasının yanı sıra aynı zamanda toplumsal kalkınmaya yönelik de bir yatırım olarak nitelendirilir. Topluma güçlü ve donanımlı kadınlar kazandırılarak, ekonomik büyümeyi ve gelişmeyi olumlu yönde etkilemesi nedeniyle kadın girişimcilik her yıl daha fazla desteklenmektedir. Bu çalışmada Malatya Kentsel alandaki kadın girişimcilerin genel profili ortaya çıkartılıp, kadın girişimcilerin iş kurma ve işlerini yürütme aşamasında karşılaştıkları sorunlar belirlenmiştir. Ayrıca kadın girişimcilerin girişimcilik faaliyetlerindeki beklentilerini ve taleplerini ortaya koyma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which is the most important determinant of success in the market economy, is also the driving force of economic growth and development. In our country, especially since 1990, we see that women are increasingly involved in entrepreneurial activity. Because the development of entrepreneurship among women is a tool to gain a solution for women's unemployment and economic independence. Providing women with entrepreneurship through supportsby means of various institutions, organizations and policies is not only an investment for women but also an investment for the development of society. Because strengthening women positively influence economic growth and development by offering more equipped human resources. In this context, it is inevitable that women entrepreneurship issupported at an increasing rate and that work in this field is increased. In this study, the general profile of women entrepreneurs in Malatya provinceis revealed and the problems encountered by women entrepreneurship in the process of establishing and running business are determined. It is also aimed to reveal the expectations and demands of entrepreneurship activities of women entrepreneurs.