3695 numaralı ve 1832 tarihli nüfus defterine göre Tarsus'un demografik yapısı (Kusun, Ulaş ve Elvanlı kazaları)
Demographic structure of Tarsus according to the census book numbered 3695 and dated 1832 (District of Kusun, Ulaş and Elvanli)
  1. Tez No: 535119
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM GÜLEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİT UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Osmanlı Devleti kuruluşunda itibaren topraklarında yaşayan nüfusun mali denetimini sağlamak amacıyla belirli dönemlerde tahrirler yapmıştır. Bu tahrirler, dönemin demografik yapısının belirlenmesi açısından da önemli veriler sunmaktadır. Modern anlamda ilk nüfus sayımı ise 1831 yılında yapılmıştır. Bu çalışmanın ana kaynağı olan 1832 tarihli 3695 numaralı Tarsus Sancağı nüfus defteri, bu sayımın ardından tutulmuştur. 3695 numaralı Tarsus nüfus defterinin incelenmesi sonucunda, Tarsus Sancağı dâhilinde bulunan Kusun, Elvanlı ve Ulaş Kazalarında köy, mahalle, derbent, cemaat ve aşiretlerden oluşan 57 yerleşme tespit edilmiştir. Bu yerleşmelerin yerleri tespit edilerek kazaların sınırları belirlenmiş ve o dönemde Tarsus Sancağının idari yapısı tespit edilmiştir. Ayrıca burada yaşayan insanların, isim ve aile lakapları, nüfusun asker potansiyeli, engelliler, fiziki özellik ve meslek çeşitleri gibi nüfusa ait veriler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its foundation Ottoman Empire made census in certain periods in order to ensure the financial control of the population living in the territory. These census also provide important data for determining the demographic structure of the period. In a modern sense, the first census was made in 1831. Dated 1932 and numbered 3695 civil registration book of the Tarsus Sanjak was kept after this census which is the main source of this study. As a result of the analysing of the Tarsus civil registration book numbered 3695, 57 settlements were identified which consisted of village, neighborhood, mounatin pass, communion and tribes in the Kusun, Elvanlı and Ulaş towns within the Sanjak of Tarsus. The boundaries of the towns and the administrative structure of the Tarsus Sanjak are determined by the location of these settlements at that time. In addition, population data such as name and family nicknames, military potential of the population, persons with disabilities, physical features and occupation types are tried to be revealed.