Cinsiyetin hemşirelerin mobbing davranışları ile karşılaşma düzeyi üzerine etkisi:Bir meta-analiz çalışması
The effect of gender on the level of exposure to mobbing behaviours between nurses: A meta-analysis study
  1. Tez No: 535120
  2. Yazar: TÜLAY HASHEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Meta analiz, araştırmacılara istatistiksel olarak daha güçlü ve kesin tahminler yapma olanağı sağladığından, meta analiz çalışmalarına ilgi artmaktadır. Ancak ülkemizde hemşirelik alanında yeterince meta-analiz çalışması olmadığı görülmektedir. İş yerinde mobbing, haksız suçlama, küçük düşürme, psikolojik şiddet yoluyla kişiyi işinden dışlamayı amaçlayan kötü niyetli davranışlardan oluşur. Araştırmalarda işyerinde mobbing davranışlarına maruz kalmada birçok faktörle birlikte cinsiyetin de etkisi olduğu, bayanların erkelerden daha fazla mobbing davranışlarına maruz kaldığı belirtilmektedir. Bu nedenle araştırma, hemşirelerin mobbing davranışlarına maruz kalmasında cinsiyetin etkisini belirlemek amacıyla meta-analiz çalışması olarak planlanmıştır. Araştırma verileri 25.06.2017-31.12.2017 tarihleri arasında yapılan uluslararası literatür taramasında ulaşılan 2487 araştırmadan, dahil edilme ölçütlerine uygun olan 6 makale ve 2 yüksek lisans tezinden elde edilmiştir. Bunlardan 1 tanesi Japonya, 1 tanesi ABD, 1 tanesi Slovenya, 1 tanesi Mısır, 1 tanesi Güney Kore ve 3 tanesi Türkiye'de yapılmıştır ve toplam örneklem sayısı 4661'dir. Etki büyüklüğünün hesaplanmasında Cohen'd kullanılmıştır. Etki modelini belirlemek için Q istatistiği sonucuna göre rastgele etki modeli seçilmiştir. Yayınlanma yanlılığını test etmek amacıyla da funnel plot diyagramı, hata koruma sayısı ve Egger regresyon analizi sonuçları kullanılmıştır. Yapılan meta analize göre cinsiyetin etki büyüklüğü %35 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuca göre; hemşirelerin mobbing davranışlarına maruz kalmasında kadın olmanın etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Thanks to meta-analysis allow researchers to provide further strong statistical analysis and precise estimates, concern of the meta-analysis is increasing. However, it has been seen that there are not enough meta-analysis studies in the field of nursing science in our country. Mobbing at work constitutes of unfair accusation, humiliation, malicious behaviour that aims to exclude from the work through psychological violence. Studies have shown that exposure to mobbing behaviours in the workplace is influenced by many factors, including gender, and that women are exposed to more mobbing behaviours than men. For this reason, the research was planned as a meta-analysis study in order to determine the effect of gender on nurses' exposure to mobbing behaviours. The research data were obtained from 6 articles and 2 graduate theses, which were suitable for inclusion criteria, from 2487 researches in international literature search made between 25.06.2017-31.12.2017. Of these, one of them in Japan, one of them in the US, 1 in Slovenia, 1 in Egypt, 1 in South Korea and 3 of them were made in Turkey, and the total number of sample is 4661. Cohen'd was used to calculate the effect size. To determine the effect model, a random effect model was chosen according to the Q statistic result. Funnel plot diagram, number of error protection and Egger regression analysis results were used to test the bias. The effect size of the gender according to the meta-analysis was calculated as 35%. According to this result; the exposure of nurses to mobbing behaviours have the effect of being a woman.