Sağlıkta kalite standartları versiyon 5'i uygulayan Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Bilim Dalı polikliniğine başvuran hastaların memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the satisfaction levels of patients whoapplied to geriatrics polyclinic in Dokuz Eylul University Education and Research Hospital applied with qualitystandards in health v5
  1. Tez No: 535153
  2. Yazar: BİRSEN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HÜSEYİN BASKIN, ÖĞR. GÖR. VAHİDE BAYRAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Sağlık Eğitimi, Geriatrics, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tüm dünyada yaşlı nüfus oranının hızla artması, sağlık hizmetlerinin planlanıp düzenlenmesi ve organize edilmesinde bu yaş grubuna yönelik hizmetleri de ön plana çıkarmaktadır. Sağlıklı bir toplum, sağlıklı çocuklar ve yetişkinler kadar sağlıklı yaşlı grubunu da içermektedir. Bu nedenle sağlıklı yaş alma veya bu dönemlerde sağlığın iyileştirilmesi, ortaya çıkan rahatsızlıklar sonucu oluşan özürlerin tedavisiyle yaşlıların toplumsal yaşama tam katılmasının sağlanması, toplum sağlığı için çok önemli bir amaçtır. Hizmet sunulacak yaş grubunun sağlık gerekliliklerini araştırmak ve karşılamak, tıbben bakım sürecinin özünü oluşturur ve oluşturulacak olan sistemin araştırılması, düzenlenmesi ve uygulanması önemli bir başlangıç noktasıdır. Yaşlı insanların yaşam kalitesini korumak ve daha ileri seviyeye taşımak adına sağlıkta kalite geliştirme ve akreditasyon yönetimi ile verimli ve etkin hale getirmek için 65 yaş ve üstü hasta grubunun memnuniyet düzeyini belirlemek araştırmamızın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of the elderly population in the whole world also highlights the services for this age group in planning, and organizing of health services. A healthy community includes healthy elderly as well as healthy children and adults. For this reason, it is a very important goal for the public health to ensure that the elderly take full participation in the social life with the treatment of the disability caused by the resulting discomforts and the improvement of the health in these periods. Investigating and meeting the health requirements of the age group to be served constitutes the essence of the medical care process and the research, organization and implementation of the system to be established is an important starting point. The main aim of this study is to determine the satisfaction level of the patients aged 65 and over to make efficient and effective quality management and accreditation management in order to maintain and improve quality of life for older people.