Akut st elevasyonlu myokardinfarktüsünde t dalgası pik-sonlanım aralığınınhastane içi ve uzun dönem prognoz üzerine etkisi
The impact of t-peak-to-end interval on in-hospital and long-term prognosis of acute st-segment elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 535154
  2. Yazar: MUSTAFA ADEM TATLISU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Arka plan: T dalgasının pik noktası ile sonlanım arasındaki mesafe (Tp-e interval) repolarizasyonun transmural dağılımının bir göstergesi olarak değerlendirilir ve malign ventriküler aritmilerle ilişki olabilir. Çalışmanın amacı ST segment elevasyonlu myokard infarktüs (STEMI) hastalarında Tp-e intervalinin hastane içi ve uzun dönem mortaliteyi predikte edip etmediğinin incelenmesidir. Metod: Çalışmaya primer perkütan koroner girişim (pPKG) yapılmış 488 STEMI hastası dahil edilmiştir. Elektrokardiyogramlar pPKG sonrası alınmış ve Tp-e intervali ST segment elevasyonunun bulunmadığı derivasyonlarda ölçülmüştür. Bulgular: Ortalama 21.1±10.2 aylık izlem boyunca 46 (%9.4) ölüm gerçekleşmiştir. Uzun Tp-e intervali hastane içi ventriküler taşikardi/fibrilasyon, hedef damar revaskülarizasyonu ve ölüm ile ilişkili bulunmuştur. Aynı zamanda Tp-e intervali uzun dönem hedef revaskülarizasyonu ve ölümle ilişkili bulunmuştur. Bununla birlikte tail yöntemiyle hesaplanan Tp-e intervali, çok değişkenli Cox analizinde (OR 1.018, 95% CI 1.004-1.033) uzun dönem mortalite için bir prediktör olarak bulunmuştur. Bulgular Tp-e intervali ve kalp hızı ile düzeltilmiş Tp-e intervali (cTp-e) için benzerdi. Sonuç: Tail metodu ile hesaplanan Tp-e ve cTp-e, hem hastane içi hem de uzun dönem mortalite için prediktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: The interval between the peak and the end of the T wave (Tp-e interval) is a measure of transmural dispersion of repolarization and may be related to malignant ventricular arrhythmias. The goal of this study was to investigate whether long Tp-e interval predict in-hospital and long-term mortality in patients with STsegment elevation myocardial infarction (STEMI). Methods: This study included 488 consecutive patients with STEMI treated with primary percutaneous coronary intervention (pPCI). Electrocardiograms were taken after pPCI and Tp-e interval was measured in leads without ST-segment elevation. Results: There were 46 (9.4%) deaths in the population, with a mean follow-up time of 21.1±10.2 months. Tp-e interval was associated with not only in-hospital ventricular tachycardia/fibrillation, target vessel revascularization and death; but also long-term target vessel revascularization, death. Furthermore Tp-e interval measured by tail method was found significant predictor of long-term mortality in multivariable Cox analyses (OR 1.018, 95% CI 1.004-1.033). Findings were similar in Tp-e interval and heart rate-corrected Tp-e interval (cTp-e). Conclusion: Tp-e and cTp-e measured by tail method were found to be predictors of both in-hospital and long-term mortality.