İlaç uygulama hatalarının önlenmesine yönelik hemşirelik girişimlerinin belirlenmesi
Determination of nursing interventions for prevention of medication administration errors
  1. Tez No: 535158
  2. Yazar: AYŞE SİNEM TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İlaç hatalarının önlenmesinde hemşireler önemli bir role sahiptir. Bu araştırma ilaç uygulama hatalarının önlenmesine yönelik hemşirelik girişimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi ve Memorial Ankara Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurumlardan yazılı izin ve hemşirelerden izin alınmıştır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı özellikler formu, hemşirelerin ilaç uygulama hatalarına ilişkin özellikler formu, ilaç hatalarını önlemeye yönelik hemşirenin aldığı önlemler formu ve ilaç hatalarını önlemeye yönelik kurumsal önlemler formu kullanılmıştır. Araştırmaya aktif olarak ilaç uygulaması yapan 275 hemşire dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Tek yönlü Anova testi, Kruskal Wallis ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin % 87,2'si hastanın ismi, ilacın ismi, ilaç dozu, ilacın uygulama yolunu her zaman kontrol ettiğini, %8'i ise çok nadir ilacı özelliklerine göre doğru hazırlama şeklini araştırdığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Nurses play an important role in preventing medication errors. This study was conducted descriptively for the purpose of determining nursing interventions aimed at preventing drug errors. The study was carried out in Gazi University Health Research and Application Center Gazi Hospital and Memorial Ankara Hospital. In order to conduct the study, we received an ethical committee approval, written permissions from the institutions and consents from nurses. The data were collected using an introductory characteristics form, characteristics form concerning drug errors of nurses, form concerning precautions taken by nurses to prevent drug errors and institutional precautions form for preventing drug errors. Nurses applying active drugs were included in the study. The acquired data were evaluated using percentage, mean, standard deviation, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis and correlation analysis. As a result of the study, it was determined that 87,2% of nurses always checked the name of a patient, names of drugs, dose of drugs and methods of application, whereas 8% seldomly investigated how to prepare drugs properly according to their characteristics. Concerning the precautions to be taken by institutions; 96,6% of nurses suggested to increase the number of nurses.