N,N'‐(Azandiilbis(2,1‐Fenilen))bis(2‐kloropropanamid) bileşiğinin titreşim spektrumunun incelenmesi
Investıgatıon of the vibration spectrum of N,N'-(Azanedıylbis(2,1-phenylene))bis(2-chloropropanamide) compound
  1. Tez No: 535170
  2. Yazar: AYŞEGÜL SUZAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez kapsamında, N,N'-(azandiilbis(2,1-fenilen))bis(2-kloropropanamid) (H3LNNN) bileşiği sentezlendi ve yapısı 1H NMR, 13C NMR, COSY, HMQC, LC-MS/MS ve FT-IR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edildi. H3LNNN bileşiğinin molekül yapısı, titreşim frekansları ve infrared pik şiddetleri 6-31G(d,p) ve 6-311G(d,p) temel setleri kullanılarak Ab-initio Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyonel Teori metotları (BLYP, B3LYP, B3PW91 ve mPW1PW91) ile hesaplandı. Molekülün teorik titreşim spektrumu SQM 2.0 programı kullanarak hesaplanan PED ile yorumlandı. İncelenen metotların hesaplama performansları PAVF 1.0 programı ile incelendi. X-ışını tek kristal difraksiyon çalışmasından elde edilen molekül içi etkileşimler hem Hirshfeld yüzeyleri hem de parmak izi çizimleri kullanılarak araştırıldı. Hirshfeld yüzey analizi, bileşiğin kristal paketleme stabilizasyonunda H···H, C···H ve O···H kontaklarının önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, N,N'-(azanediylbis(2,1-phenylene))bis(2-chloropropanamide) (H3LNNN) was synthesized and structurally characterized by 1H NMR, 13C NMR, COSY, HMQC, LC-MS/MS and FT-IR techniques. The molecular structure, vibrational frequencies and infrared intensities of H3LNNN compound were calculated by Ab-initio Hartree-Fock and Density Functional Theory methods (BLYP, B3LYP, B3PW91 and mPW1PW91) using the 6-31G(d,p) and 6-311G(d,p) basis sets. Theoretical vibrational spectra of the title compound were interpreted by means of PEDs using the SQM 2.0 program. A general better performance of the investigated methods was calculated by PAVF 1.0 program. Intermolecular contacts obtained from X-ray single crystal diffraction study were also explored using both Hirshfeld surfaces and fingerprint plots. Hirshfeld surface analysis revealed the occurrence of H···H, C···H ve O···H contacts that display an important role to crystal packing stabilization of the thiourea derivative compound.