Bir otelin mekanik sistemlerinde uygulanabilecek yöntemlerin karşılaştırılması ve ekonomik analizi
Comparison and economic analysis of the methods applicable to the mechanical systems of a hotel
- Tez No: 535176
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Otel binaları için uygulanan mekanik sistemler, ısıtma, soğutma, havalandırma, hidronik dağıtım, hava dağıtım ve sıhhi sistemler olarak sınıflandırılır. Bina enerji performansı, yapı kabuğu U değerleri ile mekanik sistem parametreleri dahil edilerek tüm mekanik sistemlerin, bina işletme zaman ve doluluk çizelgesi kullanılarak hesap ve analizidir. Dolayısı ile tüm mekanik sistemlerin tasarım süreci ile tasarım parametreleri sistem bazında tariflidir. Ticari yatırım aracı olan otel yapıları, hizmet alanı, servis çeşidi, alansal büyüklük, oda sayısı ve ilk yatırım ve işletme maliyeti ile gruplanır. Türkiye'de yaygın olan tatil amaçlı lüks otel haricinde, günümüzde yeni oluşan otel sınıfları için tanımlamalar ve ilk yatırım ve işletme analizleri tespit edilerek çizelgelerde karşılaştırılabilir olarak özetlendi. Tez içerisine çeşitli mekanik sistemleri referans alan analitik örnek çalışması yer almaktadır. Bu çalışmada, şehir içi ve şehir dışı yerleşimde inşa olabilecek, toplantı-sempozyum ve tatil-yemek kültürü karma grubunda çok lüks sınıfa dahil bünyesinde toplantı odaları, balo salonu, yemek salonu, iki restoran, büyük mağazalar ile SPA, Yüzme havuzu içeren, otel mimari projesi kullanılmıştır. Türkiye şehirlerinden, TS825 ısı yalıtım bölgelerini temsilen şehir seçilerek, analizler için en yakın meteoroloji istasyonu iklim verileri ile yapı ve tesisatın bütününde, yıllık enerji performansı, BEP-TR, standart ve yönetmelik sınır değerlerinde sağlandı. Daha iyi enerji performansı için farklı mekanik sistem karşılaştırmaları yapılarak enerji tüketimi, primer enerji tüketimi, EUI: yıllık enerji tüketim yoğunluğu ve işletme maliyetleri hesaplandı. Uluslararası sertifikasyon geçerliliği olan kuruluşların hedef performans değerleri ile ayrıca 2030-2050 yılları arası yakın gelecek vizyonları çerçevesinde koydukları yeni hedefler için mekanik sistem seçimi ve karşılaştırmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
HVAC systems and mechanical services for hotel buildings are classified as heating, cooling, ventilation, hydronic distribution, air distribution and sanitary systems. Building energy performance is the calculation and analysis of all mechanical systems, including building shell U values and mechanical system parameters, using the building operating and occupancy schedules. Therefore, the design process of all mechanical systems and design parameters are described based on the system. Hotel buildings, which are commercial investment side, are grouped with, service area, service type, room and total area, number of rooms and initial investment and operating cost. Except common leisure luxury hotels in Turkey, today the definitions and initial investment and business analyses for the newly formed, business class hotel classes were determined and summarized in the charts as comparable. The thesis includes an analytical sample study which refers to various mechanical systems. In this study, meeting-symposium and holiday-food culture mixed group with very luxurious class hotel architecture project, which can be built in urban and non-urban settlements, within the meeting rooms, ballroom, dining hall, two restaurants, SPA with large shops, swimming pool, has been used. From the cities of Turkey, by selecting the city to represent the TS825 thermal insulation zones, the closest meteorological station for analysis is the city's climate data, the entire building services and mechanical services, the annual energy performance, the BEP-TR, the standard and the regulatory limit values provided. For better energy performance, different mechanical and HVAC system comparisons were made to calculate energy consumption, primary energy consumption, EUI energy consumption intensity and operating costs were calculated. In addition to the target energy performance values of the organizations with international certification validity, the selection and comparisons of mechanical systems were made for the new targets they put in the framework of their upcoming visions to 2030-2050.