Plastik kompozit üretiminde odun ve yumurta kabuğu kullanımının araştırılması
Investigation of use of wood and egg shell in plastic composite production
  1. Tez No: 535191
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÖZĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada yumurta kabuğu dolgulu Odun Plastik Kompozit malzeme üretmek ve üretilen bu malzemenin fiziksel, mekanik, termal ve morfolojik, özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Odun Plastik Kompozit (OPK) malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerini geliştirmek ve daha uygun maliyetle kompozit malzeme üretmek için farklı dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Odun Plastik Kompozit malzemeler kullanım amacına yönelik çok farklı özelliklere sahip olarak üretilebilmektedir. Bu çalışmada yumurta kabuğu odun plastik kompozit içerisinde dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. Yumurta kabuğu dolgusu ile neme dayanıklı, radyasyon emilimi yüksek odun plastik kompozit geliştirilmek amaçlanmıştır. Bu sebeple farklı oranlarda yumurta kabuğu dolgulu kompozit numuneler üretildi. Odun plastik kompozit üretmek için kızılçam odun unu, polipropilen, yumurta kabuğu ve Maleik anhidrit ile muamele edilmiş polipropilen belirli oranlarda kullanılmıştır. Yumurta kabuğunun odun plastik kompozit ürün üzerine etkisi incelenmiştir. Yumurta kabuğunun kompozitin ateşe karşı dayanımını artırdığı, yatay yanma hızının azaldığı, aynı zamanda geç tutuşma sağladığı belirlenmiştir. Su alma testi sonucu elde edilen sonuçlara göre, dolgu maddesi olarak kullanılan yumurta kabuğu oranının artması ile malzemenin su alma oranının azaldığı görülmüştür. Yumurta kabuğu oranı artması ile mekanik özelliklerde değişim tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce Wood Composite material of egg shell and to examine the physical, mechanical, thermal and morphological properties of this material. Wood Plastic Different fillers are used to improve the physical and mechanical properties of composite materials and to produce composite materials at more cost-effective. Wood Plastic Composite materials can be produced with different properties for the purpose of use. For the first time in this study, eggshell wood was used as a filler in the plastic composite. With the eggshell additive, moisture-resistant, radiation-absorbing wood is intended to be developed in the plastic composite. For this reason, composite samples with different egg shell additives were produced. In order to produce wood plastic composites, polypropylene treated with redwood wood flour, polypropylene, eggshell and maleic anhydride has been used in certain ratios. The effect of egg shell on wood plastic composite product was investigated. It has been determined that the egg shell increases the resistance of the composite against fire, that is, the horizontal burning speed decreases, and also it provides late ignition. According to the results obtained from the water test, the rate of water depletion of the material decreased with the increase in egg shell ratio. Changes in the mechanical properties of eggshells increased.