Kestane kupulasının ve Cryphonectria parasitica'nın arız olduğu (kanserli) Anadolu kestane (Castanea sativa Mill) odunun odun-plastik kompozit (OPK) üretiminde değerlendirilmesi
Utilization of chestnut cupula and Anatolian chestnut (cancerous) (Castanea sativa Mill.) wood attacked by the Cryphonectria parasitica in wood-plastic composite (WPC) manufacturing
  1. Tez No: 955505
  2. Yazar: MUHAMMED EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YEŞİL, DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL BAŞBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, odun dışı orman ürünü olan kestane kupulasının ve Cryphonectrıa Parasitica'nın arız olduğu (kanserli) Anadolu Kestane (Castanea Satıva Mill) odununun odun-plastik kompozit (OPK) üretiminde kullanımının üretilecek olan Kompozitlerin bazı teknolojik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Karşılaştırma yapmak amacıyla sağlıklı olan Anadolu Kestane odunu kullanılarak OPK üretimleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) polimer matris olarak ve Kütahya Simav ilçesi çevresinde yetişen Anadolu Kestane ağacının kupulaları, sağlıklı ve kanserli odun unları lignoselülozik dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. Dolgu maddesi oranı %40 olacak şekilde lignoselülozik malzemeler birbiri ile farklı kombinasyonlar halinde kullanılmıştır. Hidrofilik yapıya sahip dolgu maddeleri ile hidrofobik yapıdaki polimer matris arasındaki arayüz etkileşimini arttırmak amacıyla uyumlaştırıcı olarak Maleik anhidrit aşılanmış polietilen (MAPE) ve yağlayıcı olarak ise Parafin-wax kullanılmıştır. Malzemeler öncelikle laboratuvar tipi tek burgulu ekstruder yardımıyla eriyik olarak karıştırılmış ve sonrasında enjeksiyon kalıplama yöntemi ile test örnekleri üretilmiştir. Üretilen OPK'ların mekanik (çekme direnci, kopmada uzama, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, darbe direnci) ve fiziksel (sertlik (Shore D) ve yoğunluk) özellikleri ilgili standartlara göre belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara neticesinde, odun dışı orman ürünü olan kestane kupulasının OPK üretiminde tek başına lignoselülozik dolgu maddesi olarak kullanılması eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü (MOE), sertlik ve yoğunluk değerlerini kontrol grubuna kıyasla arttırmıştır. Bunun yanı sıra kupula kullanımı çekme direnci, kopmada uzama ve darbe direnci değerlerini ise negatif etkileyerek azaltmıştır. Kanserli kestane odun unlarının kullanımı ise kupula kullanımı ile elde edilen sonuçlara benzerlik göstermiştir fakat çekme direnci özelliğinde ise kontrol örneklerine benzer sonuçlar elde edilmiştir. Genel olarak en iyi mekanik özellikler sadece sağlıklı kestane odununun kullanıldığı OPK gruplarından elde edilmiştir. Üretilen OPK'ların hepsi poliolefin bazlı plastik kereste döşeme tahtaları için ilgili standartta istenen minimum eğilme direnci ve MOE değerlerinin çok daha üzerinde sonuçlar göstermiştir. Sonuç olarak kestane kupulasının, kanserli ve sağlıklı kestane odun unlarının OPK üretiminde değerlendirilme potansiyelinin olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the usage of non-wood forest product Chestnut Cupula and Anatolian Chestnut (Castanea Sativa Mill.) wood attacked by the Cryphonectria Parasitica (cancerous) as lignocellulosic filler in the production of wood-plastic composite (WPC) on some technological properties of the produced WPC were investigated. WPC productions were also carried out using unattacked Anatolian Chestnut wood for comparison. High-Density Polyethylene (HDPE) was used as the polymer matrix. Moreover, the Cupulas, healthy and cancerous wood flours of Anatolian Chestnut tree grown around the Simav/Kütahya were used as lignocellulosic filler. Lignocellulosic materials were used in different combinations with each other, with a filler ratio of 40%. Maleic anhydride grafted polyethylene (MAPE) was used as a coupling agent in order to increase the interface interaction between the hydrophilic fillers and the hydrophobic polymer matrix and Paraffin-wax was used as a lubricant. Firstly, the materials were combined by melt-mixing method with the help of a laboratory-scale single screw extruder and then test samples were produced by injection moulding method. The mechanical and physical properties of the WPCs were determined according to the relevant standards. As a result of the study, the solo usage of the chestnut cupula increased the flexural strength, the MOE, hardness and density values compared to the control group. In addition, tensile strength, elongation at break and impact strength values were negatively affected and the utilization of the cupula decreased these properties. The usage of cancerous chestnut wood flours was shown similar results obtained with WPC produced with the cupula, but they were shown similar results with the control samples (pure-HDPE) in terms of tensile strength. In general, the best mechanical properties were obtained from WPC groups using solo healthy chestnut wood. All of the WPC groups showed results far above the minimum flexural strength and MOE values required in the relevant standard for polyolefin-based plastic timber floorboards. As a result, it is thought that the cupula, cancerous and healthy wood flours of chestnut have the potential to be evaluated in WPC production.