Vergi gelirlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri için bir panel veri analizi
The impact of tax revenues on economic growth: A panel data analysis for selected OECD countries
  1. Tez No: 535204
  2. Yazar: MUAMMER SAMİ DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20 OECD ülkesinin 1998-2012 dönemlerindeki vergi gelirleri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin panel veri analizi tekniği ile incelenmesidir. Çalışmamızda vergilendirme, Türk Vergi Sistemi, ekonomik büyüme kavramı ve ekonomik büyüme teorileri incelenmiştir. Vergi gelirlerinin ekonomik büyümeye etkisini ne ölçüde olduğunu panel veri analizinden yararlanılarak incelemesi yapılmıştır. OECD'nin resmi sitesinden alınan verilerle EViews-8 programı kanalıyla panel birim kök testleri olan Breitung,İm, Paseran, Adf, Levin,Lin, PP, Fisher ve Chi-square'ne göre sonuçlar elde edilmiştir. Elde ettiğimiz veride, vergi gelirleri ile ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki bulunamadığı bulgusuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the examination of the relationship between the tax revenues and the economic growth of 20 OECD countries, which Turkey is also included, between the period of 1998 and 2012 according to the panal data analysis technique. In our study Turkish Tax System, taxation, the concept of economic growth and the theory of economical growth were examined. The impact of the tax revenues on economic growth was examined by using panal data analysis technique. Obtaining the datas from the OECD's official website by using EView-8 program the panal unit root tests Breitung, İm, Paseran, Adf, Levin, Lin PP, Fisher ve Chi-Square were performed. Due to our obtained data from tests, it has not been observed any significant relationship between tax revenues and economical growth