Kitle iletişim faaliyetlerinde kişilik haklarına saldırı hallerinde başvuru yolları
Legal remedies on the violations of personal rights in mass media
- Tez No: 535225
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞIPKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kitle iletişim araçları, 2000'li yıllarının başından itibaren gittikçe çeşitlenmeye ve sayıca artmaya başlamıştır. Bu araçların özellikle iletişim kavramına etkileri, hayatımıza hız, pratiklik ve kolaylık olarak yansımıştır. Söz konusu olumlu etkileri sebebiyle toplumun tüm kesimleri tarafından kitle iletişim araçlarının kullanımı benimsenmiş, internetin bireysel kullanıcılara ulaşmasının etkisiyle günlük yaşantıya, sosyal hayata ve iş hayatına etkileri bakımından vazgeçilmez olmuştur. Söz konusu olumlu etkiler ile birlikte, kitle iletişim araçlarının bu kolaylık ve pratikliği aynı zamanda çeşitli suistimallere yol açmaktadır. Yazılı basın, radyo ve televizyon ile başlayan kitle iletişim faaliyetlerine, internetin ve internete bağlı olarak sosyal medyanın eklenmesiyle kişilik haklarına karşı çeşitli ihlaller ortaya çıkmıştır. Bu ihlallere yönelik yapılan hukuki düzenlemeler ise, özellikle son yıllarda görülmeye başlayan bazı yeni ihlal çeşitlerine karşı hem ulusal hem de uluslararası hukuk sistemlerinde yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu durumda, kitle iletişim faaliyetleri yolu ile kişilik hakkı ihlale uğrayan kişilerin hangi başvuru yollarını kullanmaları gerektiği hususunda karışıklıklar ve uygulamada sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın hazırlanmasındaki amaç, kitle iletişim faaliyetlerini geçmiş ve güncel örnekleri ile incelemek, bu faaliyetler aracılığıyla yapılabilecek kişilik haklarına saldırıları saptamak ve söz konusu ihlaller karşısında güncel hukuk normları çerçevesinde başvurulabilecek yollar hususunda bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
Starting from beginning of the 2000s, mass media began to diversify and increase in number. The variety and practicality of these tools have been widely affecting daily lives and communication between people has become easier and faster. Due to these positive effects, the use of mass communication tools has been adopted by all segments of the society and as a result of internet access to individual users, mass media has become an essential part of daily life, social life and businesses. However, together with such conveniences, simple usage and practicality of the mass media lead to various abuses. With the addition of internet and social media to mass communication tools like traditional written media, radio and television, new types of violations against personality rights have also emerged. The legal regulations for these violations have started to be inadequate in both national and international legal systems, especially against ever-increasing variety of violations in recent years. That vacuum brings to applicants whose personal rights have been violated through mass communication activities ambiguity, confusion and problems of legal procedures. The purpose of this study is to examine the mass communication activities with past and current examples, to identify attacks on the personal rights that can be made through these activities and to provide information on the ways that may be followed within the framework of the current legal norms.