Henoch schönlein purpuralı hastaların uzun dönem takibi ve renal fonksiyonlarının değerlendirilmesi.
Renal functions evaluation and long term follow-up of henoch schönlei̇n purpural patients
- Tez No: 535240
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFERET ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
HENOCH SCHÖNLEİN PURPURALI HASTALARIN UZUN DÖNEM TAKİBİ VE RENAL FONKSİYONLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ. ÖZET Bu çalışmada; Henoch schönlein purpura (HSP) hastalarının uzun dönem prognozunun ve böbrek tutulumunun sıklığının araştırılması, böbrek tutulumu olan hastaların geç dönem glomerüler ve tubuler fonksiyonlarının değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmaya 1998 Nisan -2003 Haziran ayları arasında SSK Göztepe Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Dahiliye servisine başvuran , çocuk romatoloji ve çocuk nefroloji polikliniğinden izlenen toplam 80 HSP'li hasta çalışma kapsamına alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların tam kan sayımı, ASO, CRP,C3,RF, ANA, sedimantasyon, boğaz kültürü, immunglobulinler,gaitada gizli kan ,cilt biyopsi bulguları,etiyolojiye yönelik viral seroloji, yatış dosyalarından retrospektif olarak değerlendirildi.HSP tanısıyla renal fonksiyonları araştırılan hastalar; hastanemize ilk başvuru ve 3 ay içinde müracatında ve minimum 1 yıl maksimum 5.5 yıl süreyle takip edildi.Başlangıçtaki renal fonksiyonlara (üre ,kreatinin,GFH, TRP ,24 saatlik idrarda Na ,K,Ca,P, kreatinin) ilave olarak β 2 mikroglobulin, mikroalbumin düzeyleri ölçüldü. Yaşları 3- 17 arasında değişen 11 erkek, 9 kız olan sağlıklı çocuklardan kontrol grubu oluşturuldu. Yapılan çalışmada olguların 44'ü erkek (%55), 36'sı (%45) kız olup yaş ortalaması 7,68±3.09 du. Çalışma grubunun %75'i 5 yaş üstü hastalardan oluşmuştu takip süresi ortalama 2.5±0.5 yıldı. Olguların başvuru tarihlerine göre mevsimsel dağılımı incelendiğinde en sık kış ve ilkbahar mevsimiydi. Aşılama ve ilaç alım öyküsü yoktu , %26'sında ÜSYE hikayesi vardı. Yatışda ve ilk 3 ay içinde toplam 80 hastanın 26'sında (%32,5) renal tutulum bulguları mevcuttu. Önceden rutin renal testler ile asemptomatik olarak değerlendirilmiş 54 hastanın 20'sinde (%25) renal tutulum saptandı.On olguda TRP'de azalma (%12,5), 7 olguda mikroalbumin/Cr oranında artma (%8,4), 2 olguda mikroskopik hematüri (%2,5), 1 olguda TRP'de azalma +mikroalbümin/Cr oranında artma (%1.2) saptandı. Hastaneye başvuru sırasında ve hastaneye başvurudan sonraki ilk 3 ay içinde renal tutulum bulguları müsbet olan hastalar değerlendirildiğinde toplam 26 hastanın 17'sinin renal bulguları düzelmişti. Minumum 1 yıllık takip sonunda renal tutulumu müsbet HSP'li hastalar ile sağlam kontrol grubu arasında yapılan istatiksel değerlendirmede TRP, mikroalbumin/Cr değerleri arasında istatiksel fark vardı(p0.016). Sonuç olarak; HSP'nin progrozunu belirleyen en önemli etken böbreğin hastalığa iştirakidir. Renal tutulum gösteren hastalarda genel olarak ortaya çıkış döküntünün başlamasından ortalama 3 ay içindeki periodda olur. Bu nedenle HSP'li hastaların başlangıçta renal tutulum sıklığının bilinmesi, asemptomatik renal tutulumu olan hastaların minimal glomerüler ve tubuler hasarın olup olmadığının belirlenmesi önem taşır. Uzun dönem takiplerde renal hasarın erken dönemde saptanmasında rutin böbrek fonksiyon testleri ile birlikte glomerüler ve tubuler fonksiyonları daha hassas gösteren TRP ve mikralbumin gibi tetkiklere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
RENAL FUNCTIONS EVALUATION AND LONG TERM FOLLOW-UP OF HENOCH SCHÖNLEİN PURPURAL PATIENTS ABSTRACT In this study; We aimed to evaluate the long-term prognosis and renal involvement in patients with henoch schönlein purpura (HSP)patients and to evaluate the late glomerular and tubular functions of patients with renal involvement. A total of 80 patients with HSP who were followed-up in the pediatric rheumatology and pediatric nephrology outpatient clinic of SSK Göztepe Training Hospital between 1998 April -2003 June were included in the study. Complete blood count, ASO, CRP, C3, RF, ANA, sedimentation, throat culture, immunoglobulins, fecal blood, skin biopsy findings, viral serology related to etiology were evaluated retrospectively. Patients who were diagnosed HSP were investigated for renal function that at first admission to our hospital and within 3 months of the admission. They were followed up minimum 1 year and maximum of 5.5 years. Β 2 microglobulin and microalbumin levels were measured in addition to initial renal functions (urea, creatinine, GFR, TRP, Na, K, Ca, P, creatinine in 24-hour urine). A control group was formed from healthy children aged 3 to 17 years and they were 11 male and 9 female. In the study, 44 of the cases were male (55%) and 36 (45%) were female. The mean age was 7.68 ± 3.09. More of the study group consisted of patients was over 5 years and percent was 75%, mean follow-up time was 2.5 ± 0.5 years. When the seasonal distribution of the cases according to the admission dates were examined, it was the most common winter and spring season. There was no history of vaccination and medication, and 26% had a history of upper respiratuar system enfections. There were signs of renal involvement in 26 (32.5%) of the 80 patients in hospitalization and within the first 3 months. Renal involvement was detected in 20 (25%) of 54 patients previously evaluated asymptomatic with routine renal tests. Decrease in TRP (12.5%) in 10 cases, increase in microalbumin / Cr ratio in 7 cases (8.4%), microscopic hematuria in 2 cases (2.5%), decrease in TRP in 1 case + increase in microalbumin / Cr ratio (1.2%) were detected. Renal findings were improved in 17 out of 26 patients when the patients with renal involvement were found within the first 3 months of admission to the hospital and in the first 3 months after admission to the hospital. At the end of 1-year follow-up, there was a statistically significant difference between the TRP and microalbumin / Cr values in the statistical evaluation of patients with HSP who had renal involvement and the healthy control group (p 0.016). As a result; The most important factor that determines the prognosis of HSP is the involvement of the kidney disease. In patients with renal involvement, the general occurrence occurs within an average of 3 months from the onset of the rash. Therefore, it is important to know the incidence of renal involvement in patients with HSP and to determine whether patients with asymptomatic renal involvement have minimal glomerular and tubular injury. In the long-term follow-up, early detection of renal damage requires routine tests of renal function as well as tests such as TRP and micralbumin, which show more accurate glomerular and tubular functions.