Henoch schönlein purpurası tanılı hastaların epidemiyolojik, laboratuvar ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiologic, laboratory and clinical properties of patients with henoch schönlein purpura
- Tez No: 635740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARDEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Henoch Schölein Purpurası (HSP) çocukluk çağının en sık görülen küçük damar vaskülitidir. Başta cilt, eklem, gastrointestinal sistem ve üriner sistem olmak üzere tüm sistemleri tutabilir. Patogenezinde glikolize olmamış IgA1 rol almaktadır. Etyolojisi henüz net olarak bilinmemekle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları ve ilaçların hastalığı tetikleyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada HSP tanısı alan hastaların epidemiyolojik, klinik özellikleri, laboratuvar bulgularının incelenerek laboratuvar ve klinik bulgular arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 120 hasta dahil edildi. Bu hastalarda kız erkek oranı 1/1 idi. Hastaların yaş ortalaması 7.5±3.4 olup hastalığın en sık görüldüğü mevsim sonbahar (%32) olarak saptandı. Hastaların yarısında (%50) geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu ve %38.3'ünde β laktam grubu antibiyotik kullanım öyküsü saptandı. İncelenen 120 hastanın 106'sında (%88.3) ilk başvuru anında döküntü mevcuttu. Eklem tutulumu 77 hastada (%64.2) ve gastrointestinal sistem tutulumu 63 hastada (%52.5) saptandı. Renal tutulum 31 hastada (%25.8) saptandı. Yalnızca 1 hastada (%0.08) santral sinir sistemi tutulumu mevcuttu. Hastaların beyaz küre değerleri 5.000-37.000 arasında olup; 79 hastada (%73) CRP artışı, 84 hastada (%71.1) lökositoz ve 26 hastada (%22) trombositoz saptandı. C3-C4 düzeyi çalışılan 33 hastanın yalnızca 3'ünde (%10) yaşa göre düşüklük saptandı. Mikroskobik hematüri olan 16 kişi (%13.3) saptandı. Çalışmaya katılan 70 hastaya USG yapılmış olup bu hastaların 13'ünde (%10.8) mezenterik lenfadenit, 5'inde (%4.2) invajinasyon saptandı. . Çalışmaya dahil edilen 120 hastanın 91'i (%75.8) hastanede yatarak tedavi aldı. Tedavide en çok kullanılan steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç ibuprofen (%72.6) idi. Kortikosteroid kullanma oranı ise % 39.1 olarak saptandı. Sonuç olarak, çalışmamıza dahil edilen hastaların tamamında HSP'nin kendini kendini sınırladığı saptandı. Tüm tedavilere rağmen nüks önlenememiştir ve %9.8 oranında nüks görüldü. Hastalığın akut dönem dışında olası komplikasyonlar ve gelişebilecek nüks nedeni ile uzun dönem takibi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Henoch Schönlein Purpura (HSP) is the most common small vascular vasculitis of childhood. It can hold all systems, especially the skin, joints, gastrointestinal system and urinary system. Non-glycolyzed IgA1 plays a role in its pathogenesis. Although its etiology is not yet clear, upper respiratory tract infections and drugs are thought to trigger the disease. In this study, it is aimed to evaluate the relationship between laboratory and clinical findings by examining the epidemiological, clinical features and laboratory findings of patients diagnosed with HSP. 120 patients were included in the study. In these patients, the female to male ratio was 1/1. The average age of the patients was 7.5 ± 3.4 and the most common season was autumn (32%). Half of the patients (50%) had upper respiratory tract infection and 38.3% had a history of β lactam antibiotics. 106 (88.3%) of the 120 patients examined had a rash at the time of first admission joint involvement was detected in 77 patients (64.2%) and gastrointestinal system involvement in 63 patients (52.5%). Central nervous system involvement was present in only 1 patient (0.08%). The white blood cell values of the patients are between 5.000-37.000; Increased CRP in 79 patients (73%), leukocytosis in 84 patients (71.1%), and thrombocytosis in 26 patients (22%). C3-C4 level was found to be low in 3 patients (10%) compared to age. USG was performed in 70 patients who participated in the study, 13 (10.8%) of these patients had mesenteric lymphadenitis and 5 (4.2%) of intussusception. Renal involvement was detected in 31 patients (25.8%). 16 people (13.3%) with microscopic hematuria were detected. Of the 120 patients included in the study, 91 (75.8%) received inpatient treatment. The most commonly used non-steroidal anti-inflammatory drug ibuprofen (72.6%) in the treatment. Corticosteroid use rate was found to be 39.1%. In conclusion, it is obtained that, whole patients in our study with HSP, HSP was self-limited. Despite all treatments, relapse could not be prevented and recurrence was observed at 9.8%. Long-term follow-up of the disease is important due to possible complications and recurrence outside the acute period.