Evliyâ Çelebi'ye göre 17. yüzyılda Edirne
Edirne in 17. century in Evliya Çelebi in wiev
  1. Tez No: 535243
  2. Yazar: HAMİT AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
Dünya tarihindeki en önemli seyahat yazarlarından biri olan Evliyâ Çelebi, neredeyse ömrü boyunca gerçekleştirmiş olduğu seyahatler sonucunda elde ettiği bilgileri“Seyahatnâme”adlı eserinde toplamıştır. Gözlemlerinin yanında, yazılı ve sözlü kaynaklardan aldığı bilgilere, yorum ve değerlendirmelere de yer vermiş olan Evliyâ Çelebi; kullanmış olduğu sade dil, mizah ve güçlü tasvirleriyle gezmiş olduğu şehirleri en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışmıştır. Bu çalışmada, Evliyâ Çelebi'nin bir Balkan şehri olan Edirne ile ilgili vermiş olduğu bilgiler ortaya koyulup, onun gözünden bu şehrin nasıl göründüğü belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmamızda, Evliyâ Çelebi'nin jeopolitik konumu sebebiyle“Kızılelma Kapısı”na benzettiği şehirdeki bazı yapıları kaybolmadan önce tespit edip, incelemek; tarihimizi ve kültürümüzü yaşatmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evliyâ Celebi, One of the most important travel writers of the World in history, collected his writings in his masterpiece“Seyahatnâme”which he acquired by his travels nearly throughout his life time. Besides his observation, he mentioned data which he elicited from both verbal and written sources with his own interpretation and evaluation, Evliyâ Celebi sought to write about smallest details of the cities he saw in addition to his sense of humor and his powerful depiction with a plain language. In this study, Evliyâ Celebi's understanding of Edirne, which is a Balkan city, is presented and his point of view about this city is aimed to specify. Furthermore it is purposed to sustain our culture and history along with aiming to ascertain and analyse some of the structures before they vanish in this city which he likened to“Kızılelma Kapısı”because of its geopolitical position.