Reconsidering hybridity: The selective use of international norms in Turkey's resolution/peace process
Hibritleşmeyi yeniden düşünmek: Türkiye'deki çözüm/barış sürecinde uluslararası normların seçici kullanımı
- Tez No: 535242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ ESRA ÇUHADAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, normların yayılması ve hibritleşme literatürlerini temel alarak uluslararası barış normlarının yayılmasını Türkiye'deki çözüm/barış süreci (2009-2015) üzerinden incelemekte. Bu doğrultuda, Birleşmiş Milletler ve başka uluslararası organizasyonlar tarafından tasarlanan uluslararası barış normlarının ve yerel normların etkileşimine odaklanan halihazırdaki hibritleşme literatürünün eksikliklerini temel almakta. Bu çalışma, üçüncü tarafların yönetiminde tepeden inme barış süreci tasarımının olmadığı bir örneği inceleyerek hibritleşme tartışmasını genişletmeyi ve derinleştirmeyi amaçlamakta. Türkiye'deki barış sürecinde yer almış üst ve orta düzey aktörlerle yapılmış olan 34 derinlemesine ve açık uçlu görüşme ve üst düzey aktörlerin medya açıklamalarından toplanan verileri temel alarak, bu çalışma tepeden inme barış süreci tasarımının olmadığı örneklerde hibritleşme dinamiklerinin farklı olduğunu tartışmakta. Bu durum, tepeden inme barış tasarımının yokluğunda yerel aktörlerin barış tasarımı ile ilgili fikirlerini daha özgür ifade edebilmelerinden kaynaklanmakta. Bu çalışma, Türkiye örneğinde tasarlanmış hibritleşme'nin varlığına işaret etmekte. Tasarlanmış hibritleşme, tepeden inme barış süreci tasarımının olmadığı örneklerde, yerel aktörlerin belli barış inşası norm, fikir ve pratiklerini beninmseyerek ve veya reddederek kendi görüşlerini meşrulaştırma stratejisi olarak tanımlanıyor. Ayrıca, Türkiye örneğinden elde edilen bulgular çatışma çözümü uzmanlığının paylaşılması ve bunun uluslararası norm ve pratiklerin yayılması ile ilgili sonuçlara da işaret etmekte.
Özet (Çeviri)
This study examines the diffusion of international peacebuilding norms in the case of Turkey's resolution/peace process for solving the Kurdish issue (2009-2015) as a case of peace process in the absence of externally-led top-down design through a third party. The study builds on the limitations of current research on hybridity that focuses on the interaction of international and local norms and practices in peace processes designed and implemented by international actors such as the United Nations and donor organizations. The study calls for broadening and deepening the hybridity debate by investigating the dynamics of local agency in a case where the top-down design of the peace process is absent. Drawing on 34 in-depth open-ended interviews with high and middle level actors in the peace process in Turkey and data collected through the media statements of primary actors, this study argues that in the absence of externally-led top-down design of the peace process, the dynamics of hybridization are different, as, actors have greater freedom for promoting their own perspectives on peace process design. This study finds that in the Turkish case we discern 'hybridity by design', defined as the strategies used by local actors to support and promote peace process perspectives by selectively adopting and/or rejecting international norms, ideas, and practices to legitimize their own position in the absence of top-down design of the peace process. The Turkish case points to further findings on conflict resolution expertise sharing and its impact on the diffusion of norms and practices in peace processes in the absence of top-down imposition.