Emotional reactions to infidelity: Examining the roles of self-compassion, forgiveness, rumination and cognitive appraisal
Aldatılmaya verilen duygusal tepkiler: Öz-şefkat, affetme, ruminasyon ve bilişsel değerlendirme rollerinin incelenmesi
- Tez No: 535248
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada aldatılma deneyimi yaşamış bireylerin öz-şefkat, affetme, ruminasyon, ve bilişsel değerlendirmeleri ve aldatılmaya verdikleri olumsuz duygusal tepkiler arasındaki karşılıklı ilişkileri (doğrudan ve dolaylı) bir model ile test edilmiştir. Ayrıca, önerilen modelin cinsiyet genelinde değişmezliği test edilerek cinsiyet farklılıklarının aldatılmaya verilen tepkilerindeki doğası incelenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle ulaşılmış olan, flört ilişkilerinde aldatılma deneyimi yaşamış 431 kişi çalışmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Stres Değerlendirme Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği, Affetme Ölçeği, Özanlayış Ölçeği ve demografik bilgi formu bu çalışmada kullanılmıştır. YEM sonuçlarına göre aldatılan bireyin yüksek affetme becerisi ile daha düşük seviyede olumsuz duygu gösterdiği görülmüştür. Öte yandan, ruminasyon seviyeleri arttığında ve bireyler durumu bir tehdit olarak algıladıklarında, olumsuz duyguların daha güçlü olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, bireyler durumu kendileri tarafından kontrol edilebilir olarak algıladıklarında ve durumu kimsenin kontrol edemediğini algıladıklarında, daha yüksek düzeyde olumsuz tepkiler göstermişlerdir. Öz-şefkat, olumsuz tepkilerle doğrudan ilgili olmamasına rağmen, diğer değişkenler yoluyla dolaylı olarak bu tepkilerle ilişkili bulunmuştur. Model cinsiyetlere göre farklı bulunmuştur. Çalışmanın bulguları tartışılmış, sonuçların katkıları ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study tested a model that includes the interrelationship (direct and indirect relationships) among offended partners' self-compassion, forgiveness, rumination, cognitive appraisal and emotional reactions to infidelity. Moreover, the nature of the gender differences in reactions to infidelity was searched by testing the proposed model with invariance across gender. The participants of the study were 431 offended partners in their dating relationship that were reached by a purposive sampling method. Positive and Negative Affect Schedule, The Stress Appraisal Measure, Ruminative Response Scale, Forgiveness Scale, Self-Compassion Scale and demographic information form were utilized in the present study. SEM results showed that offended partners who had a higher level of forgiveness, feel a lower level of negative emotions. On the other hand, when they ruminate more and perceive the situation as a threat, their negative emotions are stronger. Moreover, when they perceive the situation as controllable by themselves and perceive the situation as a situation that cannot be controlled by anyone, they show a higher level of negative reactions. Self-compassion was not directly related to negative reactions, but it was found to be related to them through other variables. The model was found different across the gender. The findings of the study were discussed, and implications and recommendations for further studies were presented.