Roman kadınlarda erken evlilik: Fenomenolojik bir inceleme
Early marriage among Roman women: A phenomenological study
  1. Tez No: 948800
  2. Yazar: FEYZA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma 18 yaş altında erken evlilik yapmış olan Roman kadınların evlilik olgusuna karşı bakış açılarının oluşumundaki evlilik öncesi ve sonrası yaşadıkları deneyimleri ve evlilik olgusuna karşı oluşan düşüncelerindeki değişimleri psikolojik danışmanlık perspektifiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Bu ana amaçla birlikte bu araştırma Roman kadınların; evlilik olgusuna bakış açısını etkileyen çevresel ve kültürel faktörlerin neler olduğu, evlilik öncesi aile yaşantılarının nasıl olduğu, neden erken evlendikleri, evlenme biçimleri, evlenme süreçleri, evlilik hayatları ve evlilik sonrasına ilişkin süreçte evlilik olgusuna bakış açısındaki farklılaşma olmak üzere 5 alt amacı da içermektedir. Bununla birlikte bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Çanakkale'nin bir ilçesinde yaşayan 15 Roman kadından oluşmaktadır ve çalışmaya katılan kadınlar amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kartopu örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu alan yazın tarandıktan sonra araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanmış olup 5 uzmandan görüş alınmıştır. Uzman görüşlerine göre sorular yeniden düzenlenerek 2 kadınla pilot görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Pilot görüşmeler sonucunda, anlaşılmadığı belirlenen sorular değiştirilerek soruların son hali oluşturulup veri toplama sürecine başlanmıştır. Veriler, ses kayıt cihazıyla kayıt altına alındıktan sonra dijital ortamda yazıya dökülmüştür ve sonra MAXQDA-24 programıyla betimsel ve içerik analizi birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma 5 alt amacı dahilinde 5 ana temaya ulaşılmıştır. Bu temalar sırasıyla: evlilik fikrinin oluşumunda çevre ve kültürün etkisi, evlilik öncesi aile yaşantısı ve çocukluk anıları, evlenme süreci, evlilik yaşantıları ve evlilik sürecine istinaden evlilik kavramıyla ilgili değişen unsurlardır. Araştırmada ulaşılan bulgular genel anlamıyla; evlilik öncesi evlilik olgusuna bakış açısının oluşumunda akran etkisinin payının fazla olduğu, evlilik öncesi evliliğin anlamının yaşa bağlı olgunlaşmamış düşüncelerden dolayı bir anlamının olmadığı, evlilik hayalinin evlenilecek eşle ilişkili olduğu ve yaşın küçük olması sebebiyle evlilikle ilgili bir hayalin olmadığı, Roman kadınların çocukluk dönemi anne, baba ve kardeş ilişkilerinin nasıl olduğu ve bu doğrultuda çocukluk kavramına Roman toplumunda nasıl bakıldığı, erken evlilik yapmalarına yaşadıkları Roman toplumu ve yakın çevre tarafından olumsuz bir tepki almadıkları, evlilik biçimlerinin çoğunlukla severek ve kaçarak olduğu, evlilik yaşamlarında kocalarıyla ilişkilerinde eşinin ailesinin de etkili olduğu, bazı kadınların eşleriyle duygusal yakınlıkta bir ilişkisi varken bazı kadınların ise eşleri tarafından sadakatsizliğe uğradığı ve çeşitli yollarla şiddete maruz kaldığı, erken evliliği katılımcıların çoğunluğunun şu anki düşünceleriyle desteklemediği, katılımcıların çoğunluğunun evlilik olgusunun anlamının değiştiği ve bunun sebeplerinin evlilik yaşamlarındaki deneyimler ve zamana bağlı olgunlaşmayla ilgili olduğu bulguları elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular alanda yapılan diğer araştırmalar göz önüne alınarak tartışılmıştır. Araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences of Roman women under the age of 18 who have entered into early marriage, both before and after marriage, and the changes in their perceptions of marriage from a psychological counselling perspective. Along with this main objective, this study also includes five sub-objectives: what environmental and cultural factors influence Roman women's perspectives on marriage, what their family life was like before marriage, why they married early, their marriage patterns, marriage processes, their married life, and changes in their perspectives on marriage in the post-marriage period. In addition, this study utilised the phenomenological design from qualitative research methods. The study group consisted of 15 Roman women living in a district of Çanakkale and the women participating in the study were selected using the snowball sampling method, one of the purposeful sampling methods. In this study, data were collected using a semi-structured interview form and in-terview technique. The semi-structured interview form was prepared in line with the purpose of the study after reviewing the literature in the field, and opinions were obtained from five experts. Based on the experts' opinions, the questions were reorganised, and pilot interviews were conducted with two women. As a result of the pilot interviews, questions that were found to be unclear were changed, and the final version of the questions was created, after which the data collection process began. The data were recorded using a voice recorder, transcribed digitally, and then analysed using MAXQDA-24 software, combining descriptive and content analysis. This research identified five main themes within five sub-objectives. These themes are, in order: the influence of environment and culture on the formation of the idea of mar-riage, pre-marital family life and childhood memories, the marriage process, marital life, and changing elements related to the concept of marriage due to the marriage process. The findings of the study generally indicate that peer influence plays a significant role in shaping attitudes towards premarital marriage, that premarital marriage has no meaning due to immature thinking associated with age, that the dream of marriage is related to the prospective spouse, and that there is no dream of marriage due to young age. The study also examines how Roman women view childhood, mother-child and sibling relationships, and how the concept of childhood is perceived in Roman society. father, and siblings during childhood, and how the concept of childhood is viewed in the Roman community, they do not receive negative reactions from the Roman community and their immediate environment for entering into early marriages, that the forms of marriage are mostly based on love and elopement, that the spouse's family also influences their relationships with their husbands in their marital lives, that some women have emotionally close relationships with their husbands while others are subjected to infidelity and various forms of violence by their husbands, the majority of participants do not support early marriage based on their current views, and the majority of participants believe that the meaning of marriage has changed, with the reasons for this change being related to their experiences in married life and maturation over time. The findings obtained from the research were discussed in light of other studies conducted in the field. Recommendations were made for researchers and practitioners.