İntrathecal ketamin uygulamasından sonra spinal sinir köklerinde ortaya çıkabilecek yapısal değişikliklerin ışık ve elektron mikroskop düzeylerinde incelenmesi
Investigation of structural changes in the spinal nerve roots post intrathecal ketamine application at the levels of light and electron microscopy
- Tez No: 535266
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada tavşanlara ketaminin inratekal verilişinden 30 dakika, 1.5 ve 24 saat sonra spinal sinir köklerinde oluşabilecek değişiklikler ışık mikroskop ve ince yapı düzeylerinde incelendi. Alınan doku örnekleri 1/15 M fosfat tamponlu %2'lik gluteraldehit daha sonra 1/15 M fosfat tamponlu %1'lik OsO4 solusyonları ile tesbit edildiler. Dereceli alkol serilerinden geçirilen kesitler sudan kurtarıldılar. Daha sonra araldite gömülen doku parçalarından alınan kalın ve ince kesitler, ışık ve elektron mikroskobunda incelendi. Intratekal ketamin verilen gruplarda myelinli sinir liflerinde ışık mikroskobunda myelin kılıfında çeşitli dejenerasyon tipleri ve kistik yapılar gözlemdi. İnce yapı süzeyinde kontrol grubunda myelin sinir liflerinde, myelin katında lameller, mitokondriyonlar ve nöroflamanların enine kesitleri belirgindi. Schwann hücresi çekirdeği ve çekirdekçiği, iç ve dış mesaksonlar ayırd ediliyordu. İntratekal ketamin verilen gruplardan alınan örneklerdeyse myelinli sinir liflerinde myelin lamellerinde belirgin bir dejenerasyon gözlendi. Myelin lamellerinde silikleşme, açıklı koyulu, dejeneratif alanlar, birbirinden ayrılmış bölümlerde kisttik yapılar, aksoplazmada çekilme, vakuolizasyon izlendi. Schwann hücre sitoplazmasında organel azlığı ve vakuoller belirgindi. Büyük myelinli sinir liflerinde dejenerasyonun myelinsiz liflere karşın daha hızlı geliştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Structural Changes in the Spinal Nerve Roots Post Intrathecal Ketamine Application at the Levels of Light and Electron Microscopy In this study, 30 minutes, 1.5 and 24 hours after intrathecal ketamine injection, the differences in the spinal nerve roots have been examined in the light and electron microscope. The tissue samples, fixed with first 2% glutaraldehyde in 1/15 M phosphate buffer and later 1% OsO4 in 1/15 M phosphate buffer. Following dehydration, with ethyl alcohol series the thick and the thin sections were taken from the tissue samples embedded in Araldite and examined in the light and electron microscope. In the light microscopic examination, the groups which intrathecal ketamine had been given, in the myelin sheet of the myelinated nerve fibers, some dehydration types and cystic structures were observed. In the control group of the ultrastructural sections, myelin lamels, mitochondria and neurofilaments were obvious in the transverse sections. The Schwann cell nucleus and nucleolus, inner and outer mesaxons were distinguished. After intrathecal injection of ketamine, there was a clear degeneration in the myelin lamels of the myelinated nerve fibers. Fading on the myelin lamels, dark and light parts, a clear cut separation of the cystic parts and shrinking and vacuolization in the axoplasm were observed. The vacuolization in the axoplasm was observed. The vacuolization and lack of organelles in the cell cytoplasm were clear. The degeneration of the large myelinated nerve fibers being more rapid than unmyelinated fibers were observed.