Alopesi areata, androgenetik alopesi ve telogen effluviumdan oluşan saç kaybı ile giden sayrılıkların etyolojisinde stresli yaşam olaylarının varlığının değerlendirilmesi, bu gruplardaki anksiyete ve depresyon belirtilerinin kendi aralarında ve sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılması
Evaluating the role of stresfull life events for patients with alopecia areata, androgenetic alopecia and telogen effluvium, comparing depression, anxiety symptoms and life quality between these patients and healthy control groups
- Tez No: 375171
- Danışmanlar: PROF. DR. TURNA İLKNUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Deri, çevre ile iletişim kurduğumuz bir bariyerdir. Deri eklerinden olan kılların kaybı ile giden sayrılıklar alopesiler olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde alopesilerin önemli bir psikiyatrik komorbidite nedeni olduğu üzerinde durulmakta olup bu çalışmada alopesi areatalı, androgenetik alopesili ve telogen effluviumlu olgularda psikiyatrik komorbidite varlığı ve geçmişte yaşanmış stresli olayların bu hastalıklara etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza Nisan 2013 ve Ekim 2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği'nde alopesi areata, androgenetik alopesi ve telogen effluvium tanısı konulmuş olan ve ayaktan ya da yatarak takip edilmekte olan 18 yaş üstü hastalar ve sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcıların sözlü ve yazılı onayı alınması sonrası Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuştur. Hasta gruplarındaki stresli yaşam olayını değerlendirmek için Sosyal Yeniden Uyum Ölçeği, hasta ve kontrol gruplarındaki depresyon ve anksiyete varlığını değerlendirmek için Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçeği, hasta gruplarındaki alopesilere özel ve dermatolojiye özel yaşam kalitesini değerlendirmek için Hairdeks ve Dermatolojik Yaşam Kalite Ölçeği, hasta ve kontrol gruplarındaki genel sağlığa özel yaşam kalitesini değerlendirmek için Whoqol BREF Yaşam Kalite Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma kesitsel tipte bir araştırma olup veriler SPSS 15. 0 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Skin is a barrier that provides connection between human and environment. Alopecias are known as the diseases that cause hair loss. Today also it is thought that alopecias can cause serious psychiatric comorbidities so that in this study it was aimed to evaluate psychiatric comorbidities for patients who have alopecia areata, androgenetic alopecia and telogen effluvium. In addition, for these diseases the role of stressful life events were also evaluated. MATERIAL AND METHODS: This study was performed at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Departmant of Dermatology between April 2013 and October 2014. This study included in-patients and out-patients who had the diagnosis of alopecia areata, androgenetic alopecia, telogen effluvium and healthy controls, older than 18 years old. All the participants gave confirmation for the study and after that they filled Sociodemographic data form. In this study, to evaluate stressful life events and quality of life for the patient groups, it was used Social Readjustment Rating Scale and Hairdex and Dermatological Life Quality Index respectively. It was also used Beck Depression and Beck Anxiety Scale to evaluate depression and anxiety status and Whoqol BREF Life Quality Index to evaluate general health special quality of life in both patient and healthy groups. This was a cross-sectional study and the statistical analysis made with SPSS 15.0 program.