Hidrolik yapılarda oksijen kazanımının belirlenmesi
Determination of oxygen gain in hydraulic structures
- Tez No: 535296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Akarsulardaki çözünmüş oksijen konsantrasyonları su kalitesi ve sucul yaşamın devamlılığı için en önemli parametrelerdendir. Akarsu sistemlerine yapılan hidrolik yapılar doğal havalandırma sağlayarak suyun oksijen içeriğini arttırmaktadırlar. Düz ve basamaklı dolusavaklar doğal havalandırmayı sağlayan hidrolik yapılardandır.Bu çalışmada farklı debilerde düz ve basamaklı dolusavakların oksijen kazanımına etkisi incelenmiştir. Deneylerde düz dolusavak, üç basamaklı dolusavak, beş basamaklı dolusavak, üç basamaklı havuzlu dolusavak ve beş basamaklı havuzlu dolusavak yapıları kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar tüm debiler için basamaklı dolusavakların düz dolusavaklara göre havalandırma verimliliğinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte basamaklı ve havuzlu basamaklı dolusavaklar için oksijen kazanımı verimliliğinin debi ve akım rejimlerine göre değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Basamaklı dolusavaklarda düşük debilerde nap akımı rejimi büyük debilerde skimming akımı rejimi görülmektedir. Yapılan deneyler nap akımı rejiminde küçük basamak yüksekliğine sahip beş basamaklı yapının daha yüksek havalandırma verimliliği sağladığını skimming akım rejiminde ise büyük basamak yüksekliğine sahip üç basamaklı yapı daha yüksek havalandırma verimliliği sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Dissolved oxygen concentration in rivers is one of the most vital parameters for water quality and aquatic life. Hydraulic structures built in river systems increases oxygen saturation by supplying natural aeration. Smooth and stepped spillways are of those systems that provides natural aeration.In this article, the contribution of oxygen saturation from smooth and stepped spillways with various flowrates is studied. In the experiments, a smooth spillway, a three stepped spillway, a five stepped spillway and a five stepped pool spillway structure are used respectively. The studies showed that stepped spillways provide a better aeration efficiency than smooth spillways for all flowrate cases considered. In addition, it's observed that aeration efficiency of stepped spillways and stepped pool spillways varies according to flowrate and stream flow regime. The stepped spillways demonstrated“nap flow regime”in low flowrates and“skimming flow regime”in high flowrates. The tests showed that in nap flow regime the five stepped regime with short steps ensured a much better aeration efficiency whereas in skimming flow regime it was the three stepped structure with bigger step height that gave better efficency.