Heyelan hareketlerinin DInSAR ve LiDAR yöntemleri ile belirlenmesi ve izlenmesi
Determination and monitoring of landslide movements using DInSAR and LiDAR methods
  1. Tez No: 535297
  2. Yazar: OĞUZ YASİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ DELİORMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geodesy and Photogrammetry, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzün en büyük problemlerinden biri de doğal afetlerdir. Düzensiz bir geometriye sahip doğal yamaçların (şev) kayma hareketine heyelan denilmektedir. Yarattığı olumsuz etkilerden dolayı doğal afetler içinde önemli bir yer sahip olan heyelanlar, etkili oldukları bölgede yerleşim yerlerine can ve mal kaybı şeklinde zarar vermektedirler. Bu nedenledir ki bu hareketlerin belirlenmesi ve izlenmesi gerekmektedir. Günümüzde uzaktan algılama biliminin heyelan izlenmesinde kullanılabilirliği önem kazanmıştır. Uzaktan algılama yöntemleri içinde de 3 boyutlu yüksek hassasiyetli veri üretebilen radar uydu görüntüleri (DInSAR) ve lazer tarama tekniklerinin (LiDAR) kullanımı ön plana çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, araştırma için seçilen İzmir Fayı'nın 2 yıllık sürede üreteceği depremler ve LiDAR/DInSAR yöntemlerinden elde edilecek verilerden yüzey deformasyonları arasında ilişkinin ortaya konması, belirlenen alanlarda meydana gelen kütle hareketinin boyutunun ve hızının tespit edilmesi ve doğruluğunun araştırılması, bu bölgelerin risk haritalarının çıkarılması ve İzmir Fay zonu boyunca gözlenen heyelanların etki alanındaki Balçova ve Agora yerleşimlerine ait yapı stoku yoğunluğunun ortaya konmasıdır. Sonuç olarak; belirlenen alanlarda heyelan hareketleri belirlenerek, bu hareketleri izlemek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural disasters are one of the biggest problem of our age. Slopes are natural scarps which have irregular geometry and their movements called landslides. Because of negative effects of landslides are serious natural disaster which damages settlements causing loss of lives and properties. Therefore, these movements need to be identified and monitored. Today, the use of remote sensing system in landslide monitoring has gained importance. The use of radar satellite images (DInSAR) and laser scanning techniques (LiDAR), which can produce 3 dimensional high precision data in the remote sensing methods, comes to the fore. Primary aim of this project, reveal the relationship between surface deformations, determination of the size and speed of the mass movement in the determined areas and investigation of the accuracy of movement and, determination of the density of building stock belonging to the Balçova and Agora settlements in the area of influence of the landslides observed along the İzmir Fault Zone with LiDAR and DInSAR data in 2 years. As a result; By determining the landslide movements in designated areas, it has been possible to monitor these movements.