İçme Sularından Demir Gideriminde Kapaklı Konduitlerin Kullanılması
Using gated conduits for iron removal from drinking waters
  1. Tez No: 742689
  2. Yazar: MİNE KEKLİK ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Oksijen, yeryüzündeki tüm canlıların ihtiyaç duyduğu en önemli yaşam kaynağıdır. Suda çözünmüş halde bulunan oksijen konsantrasyonu, en önemli su kalite parametrelerinden biridir. Meydana gelen birçok biyolojik faaliyet ve kimyasal reaksiyon sudaki çözünmüş oksijen konsantrasyonunun azalmasına neden olur. Azalmış olan oksijen konsantrasyonunu yükseltmek için havalandırma işlemi yapılır. Havalandırma; atmosferden alınan oksijenin suya geri kazandırılmasıdır. Venturiler, kondüitler, su jetleri, savaklar, kaskatlar vb. hidrolik yapılar da havalandırma amacıyla kullanılır. Havalandırma sulardan demir giderimi amacıyla da kullanılmaktadır. Sudaki demir hava ile teması sonucunda oksijenle reaksiyona girerek Fe+2 elementinden Fe+3 elementine yükseltgenir, böylece demir ortamdan uzaklaştırılmış ve demir giderimi sağlanmış olur. Bu çalışmada havalandırma işlemi için kondüit kullanılacaktır. Konduit, ön kısmında bir adet kapak bulunan ve bu kapağın memba ve mansabı arasında oluşan basınç farkından faydalanarak su içerisine hava enjeksiyonu sağlayan bir hidrolik yapıdır. Bu çalışmada kondüitlerin havalandırma performansından yararlanılarak Fe+2 iyonunun yükseltgenme ve sudan uzaklaştırılma verimi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Water is a tasteless and odorless chemical compound. With the increasing population, the negative impact of climate change on water resources is increasing day by day. Iron found in drinking water is a common pollutant. Various hydraulic structures can be used for aeration, which is one of the iron removal methods. Gated conduit, venturi, cascade, water jet etc. Iron removal from the water can be achieved by aeration process with hydraulic structures. In this study, a series of experiments were conducted using different valve openings and different conduit lengths to investigate the iron removal performance of conduits. The variation of Re-QA was investigated by varying the conduit length for different values of the valve opening. The Re numbers increased with the increase in water velocity. However, there has been an increase in the amount of air injection. In 0.5 cm, 1 cm and 1.5 cm gate openings, the amount of air vacuumed in 100 cm and 150 cm conduit lengths were close to each other. However, the amount of air obtained at 50 cm conduit length was lower than these values. When the Re-QA variation due to the valve openings is examined for different conduit lengths, the amount of air vacuumed in the 0.5 cm gate opening reached the highest value. However, values close to each other were obtained at 1 cm and 1.5 cm gate openings. In general, iron removal rates increased with the increase in Re number. The highest iron removal efficiency was %72. The reason for this is that the air vacuumed from the opened air hole reacts with the iron and has the necessary length for the oxidation for the iron.