Kafa travmalı hastaların sıvı dengelerinin takibinde santral venöz basınç ve intratorasik kan volümü
Comparison of central venous pressure and intrathorasic blood volume measurement for the fluid management of head trauma patients
  1. Tez No: 535298
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yoğun bakım hastalarının takibinde kullanılan yöntemlerin sensitif, spesifik ve mümkün olduğunca noninvaziv olması amaçlanmaktadır. Volüm değerlendirmede kullanılan santral venöz basınç (CVP) ve pulmoner kapiller wedge basıncı (PCWP) mekanik ventilasyondaki hastalarda torakal ve abdominal basınçlardan etkilenmektedir. PCWP ölçümü invaziv ve komplikasyon oranı yüksek bir yöntemdir. Biz volüm takibini transpulmoner termodilüsyon tekniği ile ölçülen kardiyak output'tan (CO) hesaplanan intratorasik kan volümü (ITBV) ölçümleriyle yaptık. Bu yöntemi rutin takip yöntemimiz olan CVP değerleriyle karşılaştırdık ve kardiyak output, stroke volume (SV), sistemik vasküler rezistans (SVR) gbibi diğer hemodinamik parametrelerle uyumlarını değerlendirdik. Çalışmaya saf kafa travması olan, kardiyovasküler ve respiratuvar problemi olmayan 16-60 yaş, Glaskow Koma Skoru (GKS) 5-12, 12 hasta alındı. Sedasyon ve mekanik ventilasyona alınan hastalarda 6 gün süre ile günde iki kez ölçümler yapıldı. Rutin klinik laboratuvar parametrelerinin yanı sıra CVP, ITBV, CO, SV, SVR, ölçüldü, indeksleri alındı. CVP ve ITBVI ölçümleri birbiriyle ve CI, SVI, SVRI ile karşılaştırıldı. İstatistik analizler için SPSS (Statistical Packege for Social Sciences), One-way Analyses of Variance (ANNOVA) ve T-Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison Of Central Venous Pressure and Intrathorasic Blood Volume Measurement For The Fluid Management of Head Trauma Patients. Monitorising techniques of the intensive care patients are expected to be sensitive , specific but noninvasive. Central Venous Perssure (CVP) and Pulmonary Capiller Werdge Pressure (PCWP) measurements are influenced by intrathorasic and intrabdominal pressures. Besides, PCWP is an invasive method with high complication rates. We made volume measurements by using intrathorasic blood volume level that calculetede from CO measured by transpulmonary thermodilution tecnique. We compared this data with CVP and other hemodynamic parameters of CO, SV AND SVR.. 12, head trauma patients aged 16-60 years with no cardiovascular and respiratory problems accepted. GCS were between 5-12. They were sedated and mechanically ventilated. Measurements were made every 12 hours for 6 days. Daily blood glucose, electrolytes, osmolority, total blood counts, blood gases, renal and hepatic function tests were done as well as CVP, ITBV, CO, SC, SVR measurments. For statistical analyses indexes of the measured parameters were counted. SPSS (Statistical Packege for Social Sciences), One-way Analyses of Variance (ANNOVA) and T-Test were used. No statistically significant correlation was found between CVP and ITBVI (p>0,05).