Hipotiroidik sıçanlarda arı sütü takviyesinin tuba uterina üzerindeki olası koruyucu etkisi
The possible protective effect of royal jelly supplementation on the tuba uterine in hypothyroidic rats
- Tez No: 535301
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızda, propiltiourasil (PTU) ile indüklenen hipotiroidinin, sıçan tuba uterina dokularında meydana getirdiği olası hasarların ve bu hasarlar üzerinde bir antioksidan olan arı sütünün koruyucu etkilerinin histokimyasal ve immünohistokimyasal yöntemler ile incelenmesi amaçlandı. 30 adet 6-8 haftalık Wistar albino cinsi dişi sıçan 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken, sham kontrol grubuna 10 mg/kg serum fizyolojik (SF), arı sütü grubuna 100 mg/kg arı sütü gavaj ile verildi. Hipotiroidi grubuna SF içerisinde çözünmüş 10 mg/kg PTU intraperitoneal (i.p) olarak, Hipotiroidi+Arı sütü grubuna ise 10 mg/kg PTU i.p olarak, 100 mg/kg arı sütü ise gavaj ile uygulandı. 30 günlük deney bitiminde alınan tuba uterina örnekleri Mallory Azan ile histokimyasal, SOD-1 ve 8-OHdG antikorları ile de immünohistokimyasal düzeyde incelendi. Histokimyasal incelemeler sonucunda kontrol, sham kontrol ve arı sütü grupları normal tuba uterina yapıları ile izlendi. Hipotiroidi grubunda epitelde yoğun dejenerasyon görüldü, apikal yüzey farklanması olan kinosilyaların yer yer birleşerek küt bir görüntü sergilediği ve görece azaldığı tespit edildi. Hipotiroidi ve arı sütünün birlikte uygulandığı grupta ise epitelde izlenen dejeneratif değişimler büyük ölçüde düzelmiş olmasına karşın bazı hücrelerde vakuolizasyonun devam ettiği görüldü. Hipotiroidi grubunda bir oksidatif stres belirteci olan SOD-1'in, epitelin hemen hemen tamamında, tunika muskularis tabakasına ait düz kas hücrelerinde ve tunika serozaya ait mezotel hücrelerinde yüksek immünreaktivite gösterdiği tespit edildi. Aynı zamanda bu hücrelerde bir DNA hasar belirteci olan 8-OHdG immünreaktivitesinin de yüksek olduğu görülmekle birlikte stromal hücrelerde de oldukça yaygın immünreaktivite görüldü. Arı sütü uygulaması ile birlikte ise hem SOD-1 ve hem de 8-OHdG tutulumunun zayıfladığı saptandı. Hipotiroidinin tuba uterina dokusunda dejeneratif hasara neden olduğu ve arı sütü uygulamasının bu değişimler üzerinde koruyucu etki gösterdiği kanısına varıldı. Anahtar Kelimeler : Tuba uterina, Hipotiroidi, Arı sütü, SOD-1, 8-OHdG
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the possible harmful effects of propyl-thio-uracil (PTU)-induced hypothyroidism on rat tuba uterine tissues and protective effect of royal jelly which is known as an antioxidant on this damage by using histochemistry and immunohistochemistry. Thirty female 6-8 weeks old Wistar albino rats were divided into 5 groups. Control group of rats did not recieve any intervention, sham control group was injected with 10 mg/kg of serum physiologic (SP) which is PTU solvent, Royal jelly group of rats were daily fed with 100 mg/kg royal jelly by using oral gavage. Hypothyroid group recieved intraperitoneal injection (i.p) of 10 mg/kg PTU dissolved in SP. Hypothyroid+Royal Jelly group recieved i.p 10 mg/kg PTU and 100 mg/kg Royal Jelly by gavage. At the end of 30 days of experiment tuba uterine tissue samples were taken. Histochemical evaluation was done by using Mallory Azan and immunohistochemical localization of SOD-1 and 8-OHDG performed in tissues. Histochemical evaluation showed that control, sham control and royal jelly group rats had normal tuba uterine structures. In the hypothyroid group, intense degeneration was observed in the epithelium, and it was found that the kinocilia were fused or shorten than normal in some places. In the hypothyroid+royal jelly group, degenerative lesions in epithelium were uncommon, but vacuolization was still exist in some cells. In hypothyroid group, epithelial cells, smooth muscle cells of the tunica muscularis layer and mesothelial cells of the tunica serosa exhibited a high density of SOD-1 immunoreactivity. 8-OHdG immunoreactivity was elevated in this cells, however stromal cells had also common strong reactivity. In royal jelly treated rats with hypothyroidism both SOD-1 and 8-OHDG immunoreactivity was weaker compared with hypothyroid group. It was concluded that hypothyroidism caused degenerative damage in rat tuba uterine tissue and that royal jelly treatment had a protective effect on these changes. Key Words : Uterine tube, Hypothyroidism, Royal Jelly, SOD-1, 8-OHDG