Hipotiroidik sıçanlarda arı sütü takviyesinin uterus üzerindeki olası koruyucu etkisi
The possible protective effect of royal jelly supplementation on the uterus in hypothyroidic rats
  1. Tez No: 535302
  2. Yazar: HAZAL SEREN KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızın amacı, propiltiourasil (PTU) ile hipotiroidi oluşturulan sıçanların uterus dokularında olaylanan dejenerasyonun ve antioksidan özelliğe sahip olan arı sütünün hipotiroidi kaynaklı dejenerasyona karşı koruyucu etkilerinin histokimyasal ve immunohistokimyasal olarak incelenmesidir. Çalışmada 30 adet 6-8 haftalık Wistar albino cinsi dişi sıçan 5 eşit gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmamış, sham kontrol grubuna PTU çözücüsü olan 10 mg/kg/gün serum fizyolojik (SF) ve hipotiroidi grubuna 10 mg/kg/gün PTU intraperitoneal (i.p) yolla uygulanmıştır. Arı sütü grubuna gavaj ile 100 mg/kg/gün arı sütü verilmiş, arı sütü + hipotiroidi grubuna ise 10 mg/kg/gün PTU yanında 100 mg/kg/gün arı sütü uygulanmıştır. 30 günlük deney süresinin tamamlanmasının ardından sıçanların uterus dokuları alınarak Mallory Azan yöntemiyle histokimyasal, SOD-1 ve 8-OHdG antikorları ile immünohistokimyasal düzeyde incelenmiştir. Mallory Azan boyama sonucunda, PTU ile hipotiroidi oluşturulan grubun uterus epitelinde yoğun dejenerasyon ve vakualizasyon görülürken, uterus bezlerinin duvarını oluşturan hücrelerde ödem ve hipertrofi izlenmiştir. Myometrium katmanındaki düz kasların üç yönde seyreden görünümünün tamamen bozulduğu ve perimetriyumun normal yapıda kaldığı gözlenmiştir. PTU ile birlikte uygulanan arı sütünün dokunun genelinde dejenerasyonu ortadan kaldırarak koruyucu etki gösterdiği belirlenmiştir. Hipotiroidi grubunda endometriyum epitel hücrelerinde ve bez duvarını döşeyen hücrelerde çoğunlukla kuvvetli düzeyde, myometriyuma ait kas hücrelerinde ve perimetriyuma ait mezotel hücrelerinde orta düzeyde oksidatif stres belirteci olan SOD-1 ve DNA dejenerasyon belirteci olan 8-OhdG immünreaktivitesi ayırt edilmiştir. Arı sütü + hipotiroidi grubunda ise zayıftan ortaya değişen düzeylerde SOD-1 ve 8-OhdG immünreaktivitesi görülmüştür. Sonuç olarak, hipotiroidinin rat uterus dokusunda, özellikle yüzey epitel hücreleri, bez epitel hücreleri ve düz kas hücrelerinde dejenerasyona neden olduğu tespit edilmiş, arı sütü uygulamasının hipotiroidi kaynaklı strese karşı koruyucu etki gösterdiği kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : 8-OhdG, arı sütü, hipotiroidi, serum fizyolojik, SOD-1
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to demonstrate the protective effect of royal jelly on uterine tissue in propylthiouracil (PTU)-induced hypothyroidism in rats by using histological and immunohistochemical assays. Thirty female 6-8 weeks old female Wistar albino rats divided into 5 groups equally. Control group of rats did not recieve any intervention, sham control group was injected with 10 mg/kg of serum physiologic (SP) which is PTU solvent, hypothyroid group recieved intraperitoneal injection (i.p) of 10 mg/kg PTU dissolved in SP. Royal jelly group of rats were daily fed with 100 mg/kg royal jelly by using oral gavage. Hypothyroid+Royal Jelly group recieved i.p 10 mg/kg PTU and 100 mg/kg Royal Jelly by gavage. At the end of 30 days of experiment uterine tissue samples were taken. Histochemical evaluation was done by using Mallory Azan and immunohistochemical localization of SOD-1 and 8-OHDG performed in tissues. The results of Mallory Azan staining indicated that intense degeneration and vacuolization in the epithelium and edema and hypertrophy in the gland cells were induced with PTU administration in hypothyroidism group. Orientation dispersion was detected in the smooth muscle cells of myometrium while perimetrium saved its normal structure. Royal jelly treatment showed protective effect by eliminating overall degeneration. Immunohistochemical findings showed that the oxidative stress marker SOD-1 and the oxidative DNA damage marker 8-OHdG immunoreactivities were high mostly in endometrial epithelium cells and gland epithelium cells, while myometrial smooth muscle cells and perimetrial mesothelial cells showed moderately staining intensity. In the royal jelly treated hypothyroidism group both SOD-1 and 8-OHdG immunoreactivities were weak to moderate. It was concluded hypothyroidism induces degeneration in uterin tissue, especially in gland epithelium cells and smooth muscle cells and royal jelly treatment could be protective against these degenerative changes. Key Words : 8OHdG, hypothyroidism, royal jelly, SOD-1, serum physiologic