Financial liberalization and impacts on saving and investment functions
  1. Tez No: 53534
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURŞİT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET 1970'li ve I080"lı yıllarda uygulanmaya başlanan finansal lıberalizasyon politikalan. 1950'li ve 1960*lı yıllarda yaygın olan finansal baskı politikalarına bir reaksiyon olarak ortaya çıkmıştır Bu reformların temel amacı ülke içi tasarrufları ve yatırımları arttırarak, ülke içersine yabancı sermaye çekerek, kaynak dağılımı ve kullanımında etkinliği arttırarak ekonomik büyümeyi hızlandırmaktır. Bu çalışma gelişen ülkelerde uygulanmış olan finansal lıberalizasyon politikaları ile ilgili zengin literatürü analiz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda liberalizasyon taraftan ve karşıtı olan tüm teorik çalışmalar incelenmekte ve Türkiye'nin finansal liberalizasyon deneyimi bir vaka çalışması olarak sunulmaktadır. Bu politikanın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri hem teorik hem de ampirik olarak incelenmektedir. Elde edilen sonuçlar McKinnoh-Shaw'un finansal liberalizasyon tezinin 1980 sonrası Türkiye ekonomisi için geçerli olmadığını kanıtlamış, istikrarlı ve güvenilir ekonomik politikaların ekonomik büyüme ve gelişmeyi sağlamada finansal liberalizasyon politikasından daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Financial liberalization policies carried out during the 1970s and 80s evolved as a reaction to the financial repression policies that were fashionable in developing countries during the 1950s and 60s. The main impulse behind these reforms was to raise the rate of growth by increasing domestic savings and investment, attracting foreign capital and improving efficiency in the allocation and use of resources. The present study analyzes the rich and growing literature on the policy of financial liberalization in developing countries. It draws on both the theoretical contributions outlining the case for and against liberalization as well as the experiences of Turkey as a case study. The effects of the financial liberalization policy on the Turkish economy are analyzed both theoretically and empirically. The financial liberalization experience of Turkey in the 1980s falsify the McKinnon-Shaw thesis and suggest that credible and stable economic policies are more influential than financial reforms in attaining economic development and growth.