Finansal serbestleşmenin tasarruflar üzerine etkisi
The Impact of financial liberalizati on savings
- Tez No: 63053
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu çalışmada, finans ve sermaye piyasalarının serbestleştirilmesi sürecinin tasarruflar üzerindeki etkisi, bu piyasalardaki gelişmeler ve fınansal serbestleşmeye dayanak olan kuramsal çerçevenin önermeleri temelinde analiz edilmiştir. Finansal serbestleşmenin tezlerine karşın, Türkiye'deki onyedi yıllık fınansal serbestleşme deneyimi, finansal sistemin tasarruf sahipleri ile yatırımcılar arasında en uygun ve en düşük maliyetle fon aktarımının sağlanması ve ekonominin gereksinim duyduğu en uygun alanlara yatırım yapılmasına yönelik temel işlevini yerine getiremediğini göstermektedir. Türkiye'nin fınansal serbestleşme deneyiminin sonuçları, mali sistemin ekonomi içindeki payında ve fınansal derinleşmede artış olmasına karşın firmalar kesiminin mali sistemden fon kullanımının azaldığını, net kredi hacminin düştüğünü, fınansal piyasalarda uzun bir süredir kısa vadeli ve yüksek maliyetli bir yapının oluştuğunu, üretken yatırımların artırılamadığını, konut yatırımları dışarda bırakıldığında yatırım düzeyinin azaldığını göstermektedir. Finansal serbestleşme ile birlikte kamunun finansman sağlama yönteminin değişmesi ve sermaye piyasalarının dışa açılması kaynak aktarım biçimlerinin farklılaşmasına neden olmuştur. Gerek kamunun finansman gereksinimini ağırlıklı olarak pozitif reel faizlerle borçlanarak karşılamaya başlamasının gerekse sermaye piyasalarının dışa açılmasına bağlı olarak özel kesimin dış borç kullanımını artırmasının kaynak aktarım sürecindeki etkileri, tasarrufların dağılımını değiştirmiştir. 1980'li yılların sonundan itibaren kamu iç borçlanmasının ve özel kesim dış borç kullanımının önemli ölçüde artması sonucu özel kesime kaynak aktarım sürecinin hızlanması, özel tasarrufların artmasına, kamu tasarruflarının ise negatif düzeye inmesine neden olmuştur. Bu süreçte, toplam yurtiçitasarruflarda artış sağlanamaması uygulanan politikaların arkasında yatan görüşlere ters bir gelişme olarak ortaya çıkmıştır. Son yıllarda önemini artıran özel kesime yönelik kaynak aktarım sürecinin boyutları ve bunun özel tasarruflar üzerine etkisi konusunda Türkiye'de çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma ile kaynak aktarım sürecinin iç ve dış borçlanmadan kaynaklanan boyutu geniş biçimde incelenmiş, 1987-1996 döneminde özel tasarruflardaki artışın yaklaşık yüzde 31'nin kaynak aktarım süreci nedeniyle ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Finansal serbestleşmenin politika uygulamalarının geçerli olduğu bu dönemde, tasarrufların finansal serbestleşmenin kuramsal önermelerinin öne çıkardığı faktörler tarafından belirlenmediği, tasarrufların geleneksel iktisatın görüşleri doğrultusunda değişim gösterdiği görülmektedir. Geleneksel iktisatın savlarına uygun olarak, özel tasarruflar, bir yandan reel büyümenin diğer yandan da özel kesime kaynak aktarım sürecinin neden olduğu gelir artışları tarafından belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study is an attempt to analyze the impact of finance and capital market liberalization on savings. The analysis is based on the occurrences taken place within these markets and suggestions of the theoretical framework which constitute the foundation for financial liberalization. Contrary to the claims of financial liberalization advocates, the seventeen- year Turkish experience in financial liberalization shows that the financial system has failed in ensuring the cheapest and the optimum fund transfer between savers and investors, nor has it achieved to channel investible resources to the most needed fields in the economy, that is, the financial system has been insufficient in filfilling its fundamental function. Results of the Turkish experience of financial liberalization prove that despite the increase in financial deepening and the share of financial system in the economy as a whole, fund uses by firms have decreased, net credit volume shrunk, financial markets acquired a short term and high cost character, productive investments could not been increased and aggregate investments dropped except in housing. The change in the ways of finance procurement of government emerged with the financial liberalization and the opening up of the capital markets to the world resulted in the diversification of resource transfer methods as well. The fact that the government started to meet its financial requirements heavily by means of positive real interest rates on the one hand, and the impact on the resource transfer process of the intensification in the foreign borrowing by the private sector on the other, have altered the distribution of savings. Since the end of the 1980s, acceleration of resource transfer to the private sector owing to the significant rises in domestic debt of the public sector and foreign debt of the private sector paved the way to the increased private savings and negative public savings. Along this process, the failure in raising aggregateIV domestic savings has emerged as an event in contradiction with the ideas behind the implemented policies. Only a limited number of studies in Turkey have been carried out on the dimensions of resource transfer to private sector and its impact on private savings -a phenomenon which increased its importance in recent years-. This study deals elaborately with the issue of to what extent the resource transfer originates from domestic and foreign borrowing and concludes that in the 1987-1996 period, approximately 31 percent of the increase in private savings has been a product of resource transfer. Throuhgout this period, during which financial liberalization policies have been in effect, it has been observed that savings were not determined by the factors put forward by the theoretical propositions of the financial liberalization movement but that savings moved in paraleli with the predictions of the traditional economic view. In conformity with the presumptions of the traditional economic thought, private savings have been determined by the income increases created by the real growth on the one hand, and resource transfer process on the other.