Hatay ve Şanlıurfa illerinde çizgili sırtlan (Hyaenidae:Hyaenahyaena) ekolojisi
Hatay and Şanliurfa provinces striped hyaena(Hyaenidae:Hyaenahyaena) ecology
  1. Tez No: 535343
  2. Yazar: UMUT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de sayıları hızla azalan yaban hayvanlarından biri olan Çizgili sırtlanların Hatay ve Şanlıurfa yöresindeki varlığı (mevcut durumu) ve ekolojisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, türün popülasyon büyüklüğü, dağılımı, habitatı, beslenme ve besin kaynakları, sosyal davranışı, insanlarla olan ilişkileri, tür üzerindeki tehdit unsurları ve korunması için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi planlanmıştır. Çalışma, Hatay ve Şanlıurfa illerinde, 05.01.2012 ile 05.07.2013 tarihleri arasında 18 ay boyunca devam etmiştir. Bu çalışmada, Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın da içinde bulunduğu Altınözü, Antakya ve Yayladağı ilçeleri ile Birecik (Şanlıurfa) ilçesinde, yaklaşık 60 bin hektarlık doğal, tarım ve mesken alanlarında çizgili sırtlanların ekolojisi ve türü tehdit eden unsurlar araştırılmıştır. Çalışmamızda kullanılan tüm veriler doğrudan ve dolaylı metotlar kullanılarak toplanmıştır. Çalışma alanında çizgili sırtlanların varlığı, yaşam belirtileri, populasyonun dağılımı ve yoğunluğu gibi ekolojik özellikleri ile tür üzerine etkili tehdit unsurları belirlenmiştir. Türün devamlılığı için çözüm önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Striped Hyeana (Hyaenidae: Hyaenahyaena) Ecology In Hatay And Şanlıurfa Provinces In the presence of one of the ribbed ridges rapidly decreasing number of animals in Turkey HatayŞanlıurfa region (aimed to determine the current state) and ecology. In our study, it was planned to determine the population size, distribution, habitat, nutrition and nutrient resources, social behavior, relationships with people, threats to species and precautions to be taken for their protection. The study continued for 18 months between 05.01.2012 and 05.07.2013 in the provinces of Hatay and Şanlıurfa. In this study, the ecology and threatening species of striped hyenas in the natural, agricultural and residential areas of Altınözu, Antakya and Yayladağı districts, including Altınözu Wildlife Development Area, and some 60 thousand hectares in the district of Birecik (Şanlıurfa) were investigated. All data used in our study were collected by direct and indirect methods. In the study area, ecological characteristics such as presence of striped hyenas, life signs, distribution and density of the population, and the types of threat threats were determined. Solution suggestions are given for the continuity of the species.